Prezydent nie pójdzie w Marszu Niepodległości

dodane 04.11.2015 14:53

PAP |

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i lokalne uroczystości w Białej Podlaskiej - to niektóre punkty obchodów Święta Niepodległości, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Nie będzie marszu "Razem dla Niepodległej", prezydent nie skorzystał też z zaproszenia na "Marsz Niepodległości".

Prezydent nie pójdzie w Marszu Niepodległości   Jakub Szymczuk /Foto Gość Marsz Niepodległości 2013

O planach prezydenta poinformował w środę PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Prezydent Duda rezygnuje z wprowadzonej przez jego poprzednika Bronisława Komorowskiego formy obchodów, czyli marszu "Razem dla Niepodległej". Ponadto - jak poinformował Kolarski - prezydent nie skorzystał z zaproszenia na "Marsz Niepodległości" organizowany przez środowiska narodowe.

"Jest lista punktów, które zawsze są w programie obchodów. 11 listopada w tym roku jest obchodzony przez pana prezydenta zgodnie z tradycją" - powiedział PAP Kolarski.

Jak poinformował, prezydent Duda weźmie udział w mszy świętej w archikatedrze warszawskiej, następnie w Belwederze wręczy najwyższe odznaczenia państwowe. Kolarski nie chciał zadeklarować, czy ktoś zostanie wyróżniony orderem Orła Białego. "Będą uhonorowane osoby, które szczególnie zasłużyły się niepodległej Polsce" - powiedział.

Później w eskorcie szwadronu szwoleżerów prezydent uda się przed Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie na uroczystą odprawę wart. Następnie spotka się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego.

W godzinach popołudniowych Andrzej Duda uda się do Białej Podlaskiej na lokalne uroczystości. "Bedzie uczestnikiem lokalnej imprezy ku czci niepodległej Rzeczpospolitej. To było jedno z kilkuset wydarzeń, na które pan prezydent został zaproszony. Mógł skorzystać tylko z jednego. Cala uroczystość to oddolna inicjatywa, która pokazuje lokalną wspólnotę, angażuje społeczność" - powiedział Kolarski.

Na pytanie PAP, dlaczego prezydent zdecydował się zrezygnować z marszu "Razem dla Niepodległej" Kolarski odpowiedział, że "nie należy odnosić obchodów Święta Niepodległości do zwyczajów, które były wprowadzane w ostatnich latach".

Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada. W ubiegłych latach tego dnia w Warszawie odbywał się m.in. prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej", który ruszał po odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza do Belwederu oraz Marsz Niepodległości organizowany przez działaczy Ruchu Narodowego.

Idea marszu "Razem dla Niepodległej" powstała po wydarzeniach 11 listopada 2011 r., gdy w Warszawie doszło do zamieszek z udziałem działaczy środowisk narodowych oraz środowisk lewicowych i antyfaszystowskich, doszło wtedy również do ataków na policję. Po zdarzeniach tych zatrzymano ponad 200 osób, a blisko 180 z nich usłyszało zarzuty.

Marsz "Razem dla Niepodległej" - współorganizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Kancelarię Prezydenta - odbył się po raz pierwszy w 2012 r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| 11 LISTOPADA, ANDRZEJ DUDA, PAP, PREZYDENT, ŚWIĘTO

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Magda 05.11.2015 14:28
Niezalogowany użytkownik Obchodzić nie musisz, możesz świętować na siedząco;o)
Plusów: 0 Fryderyk 05.11.2015 11:26
Nie obchodzę święta niepodległości.
Plusów: 0 ktos 05.11.2015 10:13
Niezalogowany użytkownik Zaczyna sie nowy kult jednostki.
Plusów: 10 Fornir 04.11.2015 19:16
Niezalogowany użytkownik Marsze Komorowskiego był tylko dość żałosną reakcją na marsze narodowców. Te ostatnie z kolei nigdy nie zdobyłyby szerszej popularności gdyby nie atmosfera patologicznych rządów PO-PSL.
Decyzja prezydenta Dudy m.in. wobec powyższych okoliczności jest więc w pełni zrozumiała.

wszystkie komentarze >