Duda spełnia obietnice z kampanii

dodane 01.12.2015 08:25

Wojciech Teister /onet.pl

Do Sejmu trafiły prezydenckie projekty ustaw - ws. kwoty wolnej od podatku i emerytalnej.

Duda spełnia obietnice z kampanii   Jakub Szymczuk /Foto Gość Prezydent Andrzej Duda

Oba projekty były sztandarowymi obietnicami ubiegającego się o fotel prezydenta Andrzeja Dudy. Tuż po zaprzysiężeniu prezydent był atakowany przez polityków PO, którzy zarzucali mu, że nie wywiązuje się ze złożonych obietnic. Przed wyborami parlamentarnymi nie miało to najmniejszego sensu, gdyż posiadająca większość sejmową koalicja PO-PSL równocześnie zapowiadała, że prezydenckiego projektu emerytalnego oraz ws. kwoty wolnej od podatku nie poprze. Mimo to we wrześniu projekt emerytalny trafił do Sejmu, lecz ten nie zajął się projektem.

Sytuacja zmieniła się po 25 października, kiedy wybory wygrała dowodzona przez PiS koalicja prawicy. Prezydenckie projekty trafiły do Sejmu w poniedziałek 30 listopada. Jakie zmiany proponuje prezydent Duda?

W projekcie emerytalnym podstawową zmianą jest powrót do poprzedniego wieku emerytalnego - 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Choć obniżenie wieku emerytalnego naturalnie negatywnie przełoży się na wysokość świadczeń, ci, którzy będą chcieli pracować dłużej i odłożyć na wyższą emeryturę, mają mieć możliwość takiego wyboru.

Drugi złożony w Sejmie projekt prezydencki dotyczy kwoty wolnej od podatku. Obecnie wynosi ona 3091 zł. i w ciągu 8 lat rządów PO nie była podwyższona ani razu, mimo że koszty życia wzrosły wyraźnie. W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 października TK uznał, że obecna kwota wolna od podatku jest niekonstytucyjna, gdyż nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji. Zdaniem sędziów TK państwo nie może ściągać podatku dochodowego od kwoty, która jest konieczna do przeżycia. Prezydencki projekt zakłada podwyższenie kwoty wolnej do 8002 zł.

Najprawdopodobniej oba projekty zostaną przyjęte, gdyż podobne deklaracje ws. wieku emerytalnego i kwoty wolnej składali w kampanii parlamentarnej politycy PiS, a to oni mają większość mandatów w obecnym Sejmie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 krut00 01.12.2015 16:13
No proszę jaki zgodny chórek malkontentów.
@zawiedziony - zyskał pan możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę, co obiecujące powszechną szczęśliwość PO panu odebrało. Nie ma co ukrywać, ale ta partia dość długo była u władzy i może pan im teraz podziękować za to że ZUS nie ma pieniędzy na emerytury także i dla pana, panie zawiedziony.
@adaś - Sprawa Kamińskiego... A cóż to za sprawa? Oto człowiek powołany do ścigania korupcji na szczytach władzy wykonywał swoją pracę i jest teraz za to prześladowany. ZŁODZIEJE różnej maści wrzeszczą na całe gardło że oto dzieje im się krzywda, a Waść przyłączasz się do tej bandy...?? Nie ma innej rady, będą musieli nauczyć się pracować bo wszystko co można było sprzedać i ukraść Platforma już upłynniła. Zamiast więc pisać pierdoły o hodowli nutrii i lisów trzeba się cieszyć i głośno wspierać ludzi którzy widzą prawdę. Jak można przeżyć za mniej niż 300 zł na miesiąc? Żeby od gęby biedakowi odbierać ostatni kawałek chleba to naprawdę trzeba być arcy łotrem. Wydaje się że ci z PiS chociaż zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i nie mydlą oczu tak jak pan Tusk i reszta. Miejmy nadzieję że ofiara krwi jaką przyszło złożyć tym ludziom nie pójdzie na marne i wyda owoce podobające się samemu Bogu w niebie.
Plusów: 0 byt 01.12.2015 15:16
Niezalogowany użytkownik Zobaczymy, czy będzie jakaś reforma ZUS - wszystko zależy od tego. Ale na to potrzeba CZASU: naprawdę, domaga się Pan od rządu, aby wszystkie ustawy napisał w miesiąc??
Plusów: 0 hehehe 01.12.2015 15:14
Niezalogowany użytkownik Prawo łaski daje prezydentowi konstytucja - radzę poczytać. Nie ma tam żadnego słowa na temat, czy w pierwszej instancji, czy takiej, czy owakiej. Tylko: "Prezydent RP stosuje prawo łaski". Tyle: jak chce, kiedy chce, analogicznie jak w USA. Jak się nie podoba, to optuj za jego zniesieniem, ale nie wmawiaj nikomu, że prezydent nie ma prawa go używać.
Plusów: 0 Adam 01.12.2015 12:45
Niezalogowany użytkownik Niestety nie wszystkie, podczas kampanii obiecał (na piżmie!), że zajmie się zakazem hodowli zwierząt na futra i nic z tym nie robi.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl