W Pałacu Prezydenckim spotkanie ws. TK

dodane 01.12.2015 15:14

PAP |

Po godz. 15. rozpoczęło się spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego, na które prezydent Andrzej Duda zaprosił szefów klubów parlamentarnych, marszałka Sejmu oraz prezesa i wiceprezesa Trybunału. Ok. godz.16. planowany jest briefing szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej.

W Pałacu Prezydenckim spotkanie ws. TK   Henryk Przondziono /foto gość Pałac Prezydencki

Do Pałacu Prezydenckiego przyjechali szefowie klubów: PiS - Ryszard Terlecki, PO - Sławomir Neumann, Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Nowoczesna - Ryszard Petru, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Na spotkanie zaproszenie zostali także prezes TK Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat. We wtorkowym komunikacie prezes TK podkreślił, że zaproszenie od prezydenta zostało przyjęte w przekonaniu, że spotkanie służy "zapobieżeniu poważnemu kryzysowi konstytucyjnemu".

Uczestnictwo w spotkaniu prezesa i wiceprezesa TK - jak podkreślił Rzepliński - nie będzie jednak oznaczać udziału w konsultacjach czy negocjacjach politycznych. "Byłoby to nie do pogodzenia z ustrojową pozycją Trybunału Konstytucyjnego jako organu władzy sądowniczej mającego wyłączność na orzekanie o zgodności prawa z Konstytucją" - oświadczył prezes TK.

Zorganizowane z inicjatywy prezydenta spotkanie odbywa się na dzień przed początkiem posiedzenia, na którym Sejm ma zająć się wyborem pięciu nowych sędziów TK.

W ub. tygodniu Sejm głosami PiS i Kukiz'15, a przy sprzeciwie pozostałych klubów opozycyjnych, uznał, że wybór pięciu sędziów dokonany 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji nie miał mocy prawnej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, PAP, PARTIE, PREZYDENT, TK

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 velario 01.12.2015 16:31
Prezydent zaprosił szefów wszystkich klubów parlamentarnych? Po co, dlaczego???! Przecież jest jedna zwycięska partia, reprezentująca wolę suwerena...

A poważniej - każda inicjatywa, która służy rozwiązaniu kryzysu wokół TK jest w obecnej chwili dobra. Tym niemniej potwierdza także, że pozwolić PiS zajmować się sprawami ustrojowymi, zwłaszcza w odniesieniu do władzy sądowniczej, to jak dać dziecku zapałki. Później trzeba gasić pożar.

wszystkie komentarze >