W sobotę beatyfikacja polskich misjonarzy

dodane 01.12.2015 16:25

PAP |

W sobotę w Peru odbędzie się beatyfikacja polskich misjonarzy - męczenników o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Organizatorzy spodziewają się, że w uroczystości weźmie udział ponad 20 tys. osób. W Krakowie odprawiona zostanie Msza dziękczynna.

W sobotę beatyfikacja polskich misjonarzy   Karol Białkowski /Foto Gość Wrocław, 07.06.2015. O. Michał Tomaszek (po lewej) i o. Zbigniew Strzałkowski na rycinach w prezbiterium kościoła pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. Męczennicy z Peru. Franciszkanie konwentualni

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 r. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso ("Świetlisty Szlak") zabici strzałami w tył głowy. O. Strzałkowski miał 33 lata, o. Tomaszek 31.

Proces beatyfikacyjny misjonarzy rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1996 r., a od 2002 r. toczyło się postępowanie w Watykanie. Razem z Polakami na ołtarze zostanie wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, zabity kilkanaście dni później przez Świetlisty Szlak w tej samej diecezji.

Będą to pierwsi męczennicy w historii Peru i pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy. Szacuje się, że we mszy beatyfikacyjnej, która zostanie odprawiona na stadionie w mieście Chimbote weźmie udział ponad 20 tys. osób. Do Peru poleci z Polski ok. 200 osób, w tym najbliżsi krewni zamordowanych misjonarzy.

"Z myślą o tych, którzy chcieliby uczcić naszych misjonarzy męczenników, a nie mogą być w Peru, organizujemy w tym samym czasie uroczystości dziękczynne w Krakowie" - mówił we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jan Maria Szewek.

0 godz. 16.00 w bazylice oo. Franciszkanów odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisław Dziwisza. Swój udział w niej zapowiedział ambasador Peru w Polsce Alberto Salas-Barahona ze społecznością peruwiańską, mieszkającą w naszym kraju.

Podczas liturgii zostanie wykonana po raz pierwszy "Msza męczenników" skomponowana przez krakowskiego kompozytora Piotra Pałkę. Wierni po mszy św. otrzymają obrazki z relikwiami II stopnia czyli cząstkami ubrań wynoszonych na ołtarze misjonarzy.

W klasztorze franciszkanów otwarta zostanie Kaplica Relikwii Męczenników z Pariacoto. Będą tam eksponowane zakrwawione ubrania, w których zginęli polscy misjonarze oraz pamiątki, przekazane przez rodziny o. Strzałkowskiego i o. Tomaszka m.in. świadectwa szkolne, budzik, rower. Przedmioty te będzie można oglądać co najmniej do 6 stycznia.

Więcej o obchodach u krakowskich franciszkanów:

Przekazanie pamiątek i rzeczy należących do o. Michała Tomaszka z Łękawicy krakowskiej prowincji franciszkanów, na ręce o. Jarosława Zachariasza, prowincjała, Łękawica, 13.10.2015 r.   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Przekazanie pamiątek i rzeczy należących do o. Michała Tomaszka z Łękawicy krakowskiej prowincji franciszkanów, na ręce o. Jarosława Zachariasza, prowincjała, Łękawica, 13.10.2015 r. Z okazji beatyfikacji misjonarzy-męczenników Poczta Polska wydała znaczek pocztowy o nominale 1,75 zł przedstawiający obu zakonników. Franciszkanie przygotowali także hymn beatyfikacyjny "Świadkowie nadziei" i teledysk zrealizowany przez Włodzimierza Czwartosza.

"Peruwiańczycy zachowują w pamięci naszych braci. Ojciec Zbigniew, który na misji opatrywał proste rany, to był ich 'Doktorek' i do niego właśnie kierują prośby o zdrowie, a o. Michał pracował z dziećmi, więc zwracają się do niego ci, którzy mają problemy z dziećmi" - mówił sekretarz ds. misji w Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Zbigniew Świerczek.

"Myślę, że w czasie prześladowań chrześcijan o. Strzałkowski i o. Tomaszek mogą uczyć nas, żeby przeżywać swoją wiarę z pewnością, oddaniem, nie ustępować, nie chować się" - podkreślił.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| BEATYFIKACJA, FRANCISZKANIE, KOŚCIÓŁ, PAP, PERU

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Savonarola 03.12.2015 06:35
Niezalogowany użytkownik A ja Ci polecam Pismo Swiete,szczegolnie takie fragmnenty w ktorych Jezus nakazuje nam zlo dobrem zwyciezac,milowac nieprzyjaciol itd...Czy w swoim sercu usprawiedliwiasz oprawcow ksiedza Lupetino?
A w Twoim zyciu,czy na pewno BOG stoi na pierwszym miejscu,czy moze wazniejszy od BOGA jest Kosciol? W temacie Lutra polecam Ci tekst ks. dra Tomasza Jaklewicza pt. Czego uczy katolikow Marcin Luter.Tekst ten zostal opublikowany na Gosc.pl-czyli na tym samym portalu na ktorym jestes teraz.
Plusów: 0 Mol 02.12.2015 09:05
Baldo Lupetino to zdaje się jeden ze zwiedzionych przez Lutra. Nie przesadzasz, Savonarola? Polecam książkę Rome Sweet Home autorstwa Scotta Hahna.
Plusów: 0 Savonarola 01.12.2015 18:57
Niezalogowany użytkownik Czy Kosciol beatyfikuje w koncu meczennika za wiare w BOGA-ksiedza Baldo Lupetino? Moze ,podobnie jak to bylo ze sw. Joanna d'Arc papiez uzna decyzje swietej inkwizycji za pomylke i wyniesie na oltarze wloskiego meczennika?

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl