Betlejem: Chrześcijanie świętują mimo gróźb

dodane 18.12.2015 20:26

RADIO WATYKAŃSKIE |

W tym roku świąt miało tu nie być. Władze kazały je anulować.

Betlejem: Chrześcijanie świętują mimo gróźb   Roman Koszowski /Foto Gość Betlejem. Bazylika Bożego Narodzenia .

Chrześcijanom w Betlejem udało się utrzymać bożonarodzeniowe uroczystości. W tym roku świąt miało tu nie być. Władze palestyńskie nakazały bowiem anulowanie wszystkich publicznych uroczystości bożonarodzeniowych na całym Zachodnim Brzegu Jordanu. Oficjalnym powodem tych rozporządzeń jest trwająca od października Intifada. Palestyńscy bojownicy z Al-Fatah byli jeszcze bardziej radykalni. W Betlejem zakazali tradycyjnej choinki, szopki, procesji, koncertu, sztucznych ogni i świątecznego oświetlenia ulic. W czasie Infifady nie ma co świętować – ogłosili bojownicy zbrojnego ramienia Ruchu Wyzwolenia Palestyny.

Święta jednak będą, choć w okrojonym zakresie. Jest to zasługą nieprzejednanej postawy Very Baboun, chrześcijańskiej burmistrz miasta. Wywalczyła ona prawo do choinki, szopki, procesji i częściowej iluminacji ulic. Odwołano jednak koncert z Andreą Bocellim i pokaz sztucznych ogni.

Chrześcijanie w Betlejem czują się jednak coraz bardziej zagrożeni. W 1948 r. stanowili 85 proc. mieszkańców miasta. Dziś jest ich już zaledwie 12 proc. Coraz częściej padają ofiarą napadów i gwałtów. Są też wypierani ze swych dóbr na skutek działalności tolerowanej przez władze palestyńskie „mafii gruntowej”. Społeczeństwo palestyńskie podlega stałej islamizacji. Za publiczne przyznanie się do swej wiary grozi chrześcijanom pobicie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BETLEJEM, BOŻE NARODZENIE

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 Anna 19.12.2015 14:25
Niezalogowany użytkownik Katoliccy hierarchowie podlizują się żydom i muzułmanom jak tylko mogą. Biskup Padwy nawet chciał zrezygnować z Bożego Narodzenia byle tylko nie urazić ,,delikatnych uczuć " muzułmanów mieszkających we Włoszech. Kto go wyświęcił! Na arcybiskupa Lefebra miotają klątwy n a na jawnych apostatów i zdrajców nie. Proszę mi wytłumaczyć dlaczego? KK zrezygnował nawet z ewangelizowania żydów. Podobno mają być zbawieni i bez Chrystusa. Może by tak hierarchowie doradzili ASi Bibi coby tez przeszła na islam . Przecież i tak będzie zbawiona. A muzułmanie w podzięce za apostazję nie tylko wypuściliby ją z kazamatów, ale może i nagrodzili jakąś sumką.
Plusów: 11 rekinek 19.12.2015 09:45
Apeluję do Episkopatu Polski o skończenie z kolejną obłudą jaką jest obchodzenie dni islamu i dni judaizmu w naszym Kościele. Są to religie propagujące otwartą wrogość do naszej wiary i Jezusa. Proponuję zrobić to równocześnie, aby nie narażać się na zarzuty od którejś ze stron.
Kochani Biskupi obudźcie się wreszcie !!!
Ps. Wyrażam tu opinię nie tylko swoją ,a milionów świadomych katolików w Polsce.
Plusów: 11 Hydrus 18.12.2015 20:32
Ale oczywiście islam jest "religią pokoju". Może by wreszcie skończyć z tym zakłamaniem?

wszystkie komentarze >