107,6 FM

Rok 2016 Rokiem Jubileuszu Chrztu Polski

Sejm przyjął we wtorek uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. "Izba wyraża nadzieję, że obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej" - czytamy w uchwale.

Za przyjęciem uchwały głosowało 413 posłów. Przeciwko nie głosował nikt. Żaden z posłów nie wstrzymał się także od głosu.

"Chrzest władcy Polan i jego dworu, a w konsekwencji chrzest Polski, odbył się w Wigilię Paschalną, 14 kwietnia 966 roku. Akt ten miał decydujące znaczenie dla procesu jednoczenia plemion polskich pod władzą Piastów i kształtowania się chrześcijańskiej tożsamości naszego Narodu (...) Sejm czci pamięć przełomowego w historii Polski wydarzenia, jakim było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I. Izba wyraża też nadzieję, że obchody rocznicy będą okazją do pojednania i odbudowy polskiej wspólnoty narodowej" - czytamy w uchwale, przygotowanej przez PiS.

W dokumencie przypomniano też słowa Jana Pawła II: "Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiego Zachodu i zaczęła budować swą przyszłość na fundamencie Ewangelii. Od tamtych czasów staliśmy się pełnoprawnymi członkami europejskiej rodziny narodów ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. Wespół z innymi narodami Europy jesteśmy współtwórcami, a zarazem dziedzicami bogatej historii i kultury".

W uchwale przypomina się też obchodzone 50 lat temu, w 1966 r. uroczystości "Sacrum Millennium Poloniae" i ich znaczenie na polskiej drodze do wolności - były one masową demonstracją wiary oraz wyrazem oporu wobec władz komunistycznych - podkreślono.

"Będziemy jako rząd wspierali obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, będziemy chcieli, żeby to był czas refleksji nad naszą tożsamością, nad wartościami chrześcijańskimi" - zadeklarował kilka tygodni temu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. "To jest wielka i ważna rocznica" - podkreślał. Jak mówił, MKiDN będzie wpierało obchody "poprzez Narodowe Centrum Kultury". "To będą zarówno uroczystości rocznicowe, wydarzenia kulturalne i edukacyjne" - zapowiadał. Z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski oraz NCK powstała specjalna strona internetowa Chrzest966.pl, na której znaleźć można informacje na temat obchodów.

"Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa" - pod takim hasłem w dniach 11-13 marca w Gnieźnie odbędzie się jubileuszowy X Zjazd Gnieźnieński, który zgromadzi wybitnych intelektualistów i polityków zjednoczonej Europy.

Obchody centralne 1050. rocznicy chrztu Polski zaplanowano na 14-16 kwietnia. Odbędą się w Gnieźnie (14 kwietnia) i w Poznaniu (15-16 kwietnia). W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta.

16 kwietnia na INEA Stadion w Poznaniu odbędą się jubileuszowe uroczystości (w związku z nim opracowano stronę www.stadion2016.pl). Myślą przewodnią będzie: "Gdzie chrzest tam nadzieja".

Honorowy patronat nad obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski objął prezydent Andrzej Duda.(PAP)

aszw/ kfk/ as/

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama