107,6 FM

Parafie szukają kwater dla pielgrzymów na ŚDM

Już za 7 miesięcy Kraków młodzi z całego świata przyjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży.

Na finalnych uroczystościach w Krakowie spodziewanych jest 2 - 2, 5 mln. pielgrzymów. Ok. 300 tysięcy z nich spędzi wcześniej tydzień w polskich diecezjach - od 20 do 25 lipca. Każda polska rodzina ma szansę ich gościć, wystarczy zgłosić się do własnej parafii.

Dni w Diecezjach służą między innymi poznawaniu historii, kultury oraz codziennego życia wspólnoty Kościoła lokalnego. Jest to bezcenny czas wzajemnego poznawania się, wymiany doświadczeń, zawierania cennych przyjaźni.

Pielgrzymi zamieszkają u rodzin, które zapewnią gościom nocleg, wyżywienie i transport na miejsca spotkań. Zorganizują im też czas wolny, przeznaczony na integrację. Czego potrzebuje pielgrzym? Około 3-4 metrów kwadratowych podłogi, dostępu do łazienki oraz gościnności ze strony właścicieli mieszkania. Jako gospodarze nie musimy zapewniać swoim gościom łóżka i pościeli – będą mieć ze sobą karimatę i śpiwory.

Brak znajomości języka obcego także nie powinien stanowić przeszkody w zaproszeniu młodych do swojego domu. Dla pielgrzymów oraz gospodarzy - w wielu diecezjach będą opracowane specjalne słowniczki, a w Krakowie specjalna aplikacja, które ułatwią komunikację. Zapewnienie posiłków nie jest koniecznością, lecz przygotowanie śniadania z pewnością będzie miłym gestem.

Otwierając swoje domy podczas ŚDM będziemy mogli przyjrzeć się wierze młodych ze świata i poznać ich codzienność. Przyjeżdżający do Polski pielgrzymi również spodziewają się wymiany doświadczeń.

– Jako duszpasterze chcielibyśmy pokazać młodym jak żyje na co dzień rodzina w Polsce, rodzina wierzących ludzi. Więc oczekujemy szczególnie na przyjęcie naszej młodzieży w rodzinach – tłumaczy Elena Timokhina z Surgutu (zachodnia Syberia), obecna na Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM.

Aby przyjąć pielgrzymów, stając się współgospodarzem Światowych Dni Młodzieży, należy wypełnić i złożyć deklarację w swojej parafii. Formularz znajdziesz na stronie internetowej lub w parafii, będzie także rozprowadzany podczas wizyty duszpasterskiej - kolędy. Parafialne Komitetu Organizacyjne ŚDM zapewnią pielgrzymom m.in. transport, ubezpieczenie, organizację czasu wolnego oraz pomoc w tłumaczeniach.

« 1 »
 • Gość
  27.12.2015 22:10
  DZIEWCZYNA Z PACYFĄ DZIAŁACZKA ŚDM?
 • Ewa
  28.12.2015 11:16
  Odnośnie pacyfki : http://plockaoaza.pl/pacyfka-znak-pokoju-czy-znak-szatana/
  doceń 2
 • Minerwa
  09.01.2016 12:02
  Zaraz, zaraz... "Pielgrzymi zamieszkają u rodzin, które zapewnią gościom nocleg, wyżywienie i transport na miejsca spotkań. Zorganizują im też czas wolny, przeznaczony na integrację". Czyli co, jak się zgłoszę z kwaterą, będę musiała organizować komuś jeszcze transport i czas wolny? Moja mama ma w Krakowie duże mieszkanie i mogłaby przyjąć parę osób, ale nie ma możliwości ani ich wozić, ani zapewniać rozrywek.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama