107,6 FM

Jest kandydatka na szefową GPW

Prof. Małgorzata Zaleska otrzymała nominację na szefową GPW. Jej kandydaturę przedstawił w czwartek szef MSP Dawid Jackiewicz. Zapewnił, że Zaleska ma duże doświadczenie - zasiadała m.in. w radzie GPW i uczestniczyła w pracach wielu instytucji krajowych i zagranicznych.

"Po wielu miesiącach niespokojnych, burzliwych wydarzeń dziś przyszedł czas, aby wyprowadzić Giełdę Papierów Wartościowych na spokojnie wody" - powiedział minister skarbu na konferencji prasowej w siedzibie warszawskiej giełdy.

Prezesa GPW powoła walne zgromadzenie giełdy, zwołane na 12 stycznia. Zaleska zastąpić ma na tym stanowisku Pawła Tamborskiego, który w grudniu podał się do dymisji.

"Chciałbym dzisiaj zaprezentować kandydaturę pani profesor Małgorzaty Zaleskiej, która od 20 lat związana jest z rynkiem finansowym, która miała już możliwość uczestniczyć w pracach instytucji kluczowych dla sieci bezpieczeństwa finansów państwa" - powiedział Jackiewicz.

Przypomniał, że Zaleska zasiadała już w radzie GPW, była związana z zarządem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a od sześciu lat zasiada również w zarządzie Narodowego Banku Polskiego.

Jak zaznaczył, Zaleska jest dyrektorem Instytutu Bankowości SGH oraz przewodniczącą Komitetu Nauk o Finansach PAN, a w swoim dorobku naukowym posiada ponad 350 publikacji.

Wyraził także nadzieję, że kandydatka zyska akceptację walnego zgromadzenia giełdy.

Zaleska powiedziała, że kierowanie "jedną z najważniejszych instytucji rynku finansowego w Polsce" jest zarówno zaszczytem, jak i wyzwaniem.

"Dla dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego potrzebna jest m.in. współpraca i wsłuchanie się w głos osób reprezentujących środowisko rynku kapitałowego" - podkreśliła.

"Myślę, że bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa, tak aby giełda była postrzegana jako krwioobieg i siła gospodarki, a także miejsce bezpiecznych inwestycji. Myślę że dalszy rozwój polskiego rynku finansowego i zwiększanie świadomości powinno być priorytetem prezesa, jak i całego zarządu giełdy papierów wartościowych" - mówiła.

Jackiewicz dodał, że o planach nowej prezes GPW, dotyczących "tego, jak giełda papierów wartościowych ma się odnaleźć na mapie Europy, Europy Środkowej" i jak wyglądać będzie jej przyszłość będzie można więcej powiedzieć za kilkanaście dni. Poświęcone będzie temu osobna konferencja prasowa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama