107,6 FM

XVI Dzień Papieski o miłosierdziu

Stypendyści szykują dla Franciszka "Księgę czynów miłosierdzia".

Obchodzony w tym roku 9 października Dzień Papieski przebiegać będzie pod hasłem: "Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia". Nawiązuje ono do Roku Miłosierdzia, który w Kościele powszechnym zakończy się 20 listopada. Jak co roku, w Dniu Papieskim odbędą się w całej Polsce, ale także poza granicami naszego kraju koncerty, przedstawienia teatralne, panele dyskusyjne, apele modlitewne, które mają przypominać postać św. Jana Pawła II i przybliżać, zwłaszcza najmłodszym pokoleniom, jego nauczanie.

- Jednym z głównych wymiarów nauczania Jana Pawła II i jego pontyfikatu było ukazywanie światu i Kościołowi miłosierdzia Boga - podkreślali organizatorzy Dnia Papieskiego - Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji, zaznaczył, że hasło tegorocznego Dnia nawiązuje do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w Łagiewnikach w 2002 roku: "Bądźcie apostołami Bożego Miłosierdzia". Papież zwracał przy tym uwagę na trzy aspekty tego świadectwa: głoszenie, wypraszanie i czynienie miłosierdzia. Zdaniem metropolity warszawskiego, potem Jan Paweł II poszedł krok dalej, nawołując: "Bądźcie świadkami miłosierdzia".

- To znaczy, że mamy świadczyć własnym życiem, otwierając je na Boże miłosierdzie i miłosierdzie czyniąc wobec innych. Papież Franciszek, który często odwołuje się do nauczania Jana Pawła II, kładzie akcent na praktyczny wymiar miłosierdzia, na czynienie go w życiu codziennym - mówił metropolita warszawski, podkreślając bliskość i kontynuację nauczania w tej kwestii obu papieży.

Prezes Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. prał. Jan Drob podsumował ubiegłoroczną zbiórkę publiczną i przykościelną, prowadzoną w Dniu Papieskim na fundusz stypendialny dla zdolnej, niezamożnej młodzieży, pochodzącej z małych miasteczek i wsi. Do tej pory do fundacji wpłynęło 8 mln zł, ale datki nadal są przekazywane i w sumie - według szacunków ks. Droba - mogą sięgnąć 10 mln zł.

Fundacja potrzebuje rocznie ok. 12 mln zł, aby zaspokoić podstawowe potrzeby 2300 stypendystów, którzy obecnie są pod jej opieką. Kolejne 3,5 tys. stypendystów już zakończyło edukację.

Jednym z nich jest Karol Daniluk z Wólki Plebańskiej, który korzystał z finansowej pomocy Dzieła przez 11 lat nauki w gimnazjum, liceum i na studiach, a obecnie stara się otrzymane dobro przekazać innym, działając w Stowarzyszeniu Absolwentów Dzieła. - Gdyby nie program stypendialny, nie mógłbym uczyć się i studiować w Warszawie. Tutaj mieszkanie i utrzymanie się są bardzo drogie - mówi K. Daniluk. - Ale dzięki Dziełu, obozom stypendystów, w których miałem okazję uczestniczyć, poznałem też wielu wspaniałych ludzi, co potem przełożyło się na moje decyzje o studiach, o podjęciu pracy i wolontariatu w Warszawie.

- Dzięki wsparciu finansowemu oraz modlitewnemu społeczeństwa, które trwa przez cały rok, możliwa jest budowa "żywego pomnika" Jana Pawła II, który liczy już prawie 16 lat - przypomniał ks. Drob, dziękując wszystkim ofiarodawcom, a także kilkudziesięciotysięcznej rzeszy wolontariuszy, harcerzy, uczniów szkół, członków oazy i innych wspólnot, pomagających co roku w organizacji Dni Papieskich.

Ksiądz Drob poinformował też, że grupa ponad 300 stypendystów i absolwentów programu stypendialnego podejmie pracę wolontariuszy podczas ŚDM w Krakowie. Autorką projektu logotypu ŚDM w Krakowie jest Monika Rybczyńska, absolwentka programu stypendialnego fundacji. Wspólnoty stypendystów-studentów z Krakowa i Katowic nadzorują też projekt, w którym młodzi z całej Polski dokumentują uczynki miłosierdzia. Spisane świadectwa, zebrane w "Księgę czynów miłosierdzia", młodzież wręczy papieżowi Franciszkowi podczas lipcowego spotkania w Krakowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama