107,6 FM

Po co są dziadkowie? Do kochania!

Dziadkowie dają wnukom miłość bezwarunkową, pełną akceptację, budują świadomość przynależności do grupy i zakorzeniają w rodzinie - wylicza psycholog dr Magdalena Śniegulska z Uniwersytetu SWPS. "Dziadkowie są do kochania" - mówią dzieci.

Psycholog Magdalena Śniegulska podkreśla, że poza dawaniem miłości dziadkowie odgrywają rolę pomostu między teraźniejszością a przeszłością. "Mogą opowiedzieć, jak to było dawniej, opowiedzieć, jak zachowywali się nasi rodzice, a więc tworzą pewną ciągłość" - podkreśla. To - jak dodaje - jest bardzo istotne dla budowania tożsamości, pomaga odpowiedzieć na pytanie kim jestem albo kim na pewno nie jestem.

Na relacji wnuki-dziadkowie zyskują także oni sami. Dzięki wnukom babcia, dziadek mogą poczuć się użyteczni, potrzebni, występują także w roli mentorów czy ekspertów. "To bardzo ważne doświadczenie, bo często też przychodzi w takim momencie, w którym ja tym ekspertem w różnych obszarach życia przestaję być, wycofuję się z pracy zawodowej, mam coraz mniej zadań do wykonania, które wiążą się z wykorzystaniem mojej pozycji, a tutaj w tej relacji z wnukiem tym ekspertem nadal jestem w bardzo wielu obszarach" - dodaje psycholog.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama