107,6 FM

PŚ w skokach - ostatnie prace w Zakopanem

W Zakopanem trwają ostatnie przygotowania do rozegrania zawodów oraz przyjęcia kibiców Pucharu Świata w skokach narciarskich. W piątek po południu odbędzie się trening, po którym przeprowadzone zostaną kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego.

W stolicy polskich Tatr spadło wprawdzie tylko kilka centymetrów białego puchu, jednak na ulice miasta wyjechały pługo-piaskarki. Odśnieżane i posypywane są też parkingi oraz chodniki.

Trwają także prace w rejonie Wielkiej Krokwi, gdzie ekipy Tatrzańskiego Związku Narciarskiego m.in. usuwają śnieg z trybun. Dzięki niskiej temperaturze wahającej się od minus 10 do minus 8 stopni, pokrywę można po prostu "zdmuchnąć".

We wcześniejszej rozmowie z PAP prezes TZN powiedział, że wszystkie te czynności są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa kibiców.

"Nie można pozwolić, żeby na specjalnie wybudowanych mostkach i przejściach prowadzących na trybuny było ślisko. Już podczas kwalifikacji spodziewamy się sporej liczby ludzi, a na każdym z konkursów może być to nawet ponad 23 tysiące" - przypomniał Andrzej Kozak.

Ekipa musi także sprawdzić zeskok, na którym według przepisów FIS pokrywa śnieżna nie może być grubsza niż 30 cm.

Nad bezpieczeństwem uczestników i kibiców czuwać będzie kilkuset policjantów, ochroniarzy, strażaków, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej i ratowników TOPR. W pogotowiu są także służby medyczne.

Zainteresowanie zakopiańską edycją PŚ jest duże, jednak w sprzedaży bezpośredniej, prowadzonej m.in. pod Wielką Krokwią, można jeszcze kupić bilety na oba konkursy.

Na drogach dojścia do obiektu ustawiają się powoli stoiska z gadżetami dla kibiców. Prócz możliwości zakupu np. czapeczek, szalików, koszulek czy trąbek, można tu także pomalować twarz w barwy narodowe.

Po południu i wieczorem będzie prószył śnieg. Wiatr nie powinien za bardzo dokuczać, jednak będzie bardzo zimno. Temperatura spadnie do minus 10-12 stopni, więc pełną parą pracują okoliczne punkty gastronomiczne, w których będą mogły się zagrzać m.in. osoby, które zdecydowały się obejrzeć zawody poza skocznią.

Wg. informacji biura organizacyjnego, w piątkowych kwalifikacjach ma wziąć udział 17 ekip, w tym polska, w której o prawo startu w niedzielnym konkursie indywidualnym walczyć będą Krzysztof Biegun (SSR LKS Sokół Szczyrk), Stefan Hula(KS Eve-nement Zakopane), Maciej Kot (AZS Zakopane), Bartłomiej Kłusek (LKS Klimczok Bystra), Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane), Krzysztof Miętus (AZS Zakopane), Klemens Murańka (TS Wisła Zakopane), Andrzej Stękała (AZS Zakopane), Kamil Stoch (KS Eve-nement Zakopane), Jakub Wolny (LKS Klimczok Bystra), Jan Ziobro (WKS Zakopane) i Piotr Żyła (KS Wisła Ustronianka).

Zakopiańską edycję PŚ w skokach zapoczątkuje piątkowy trening (godz. 16). Kwalifikacje odbędą się o 18. W sobotę pierwsza seria konkursu drużynowego rozpocznie się o 16. W niedzielę o tej samej godzinie zaplanowano rywalizację indywidualną.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama