"Bóg każe się całować"

dodane 27.01.2016 12:16

KAI |

„Bóg każe się całować, bo to On stworzył usta” – konferencja walentynkowa zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Kieleckiej jest zaplanowana na 6 lutego w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach. Gościem będzie sercanin - ks. Piotr Chmielecki.

„Jest to człowiek bardzo ciekawy - aktywny na wielu płaszczyznach życia, m.in. wspiera posługę misyjną sercanów, prowadzi blog, głosi rekolekcje, podróżuje, a nawet grywa w piłkę nożną” – mówi Dawid Jędrzejczyk, członek Zarządu Diecezjalnego KSM, o rekolekcjoniście.

Podczas rekolekcji będzie także prowadzona zbiórka bilonów zagranicznych walut, pozostałych po podróżach. Jej celem jest wsparcie rozbudowy przedszkola dla dzieci - ofiar tajfunu na Filipinach.

Organizatorzy zapewniają bezpłatny autobus na trasie Kielce – Bieliny, Bieliny – Kielce. Autobus odjeżdża o godz. 17.00 z przystanku al. IX Wieków Kielc przy urzędzie miasta.

Św. Walenty męczennik jest czczony w kościele 14 lutego. Prawdopodobnie poniósł śmierć w Rzymie, ale jego kult szybko dotarł do Terni w Umbrii, gdzie uchodził za świętego lokalnego. Na początku IV stulecia czczono już grób męczennika, nad którym papież Juliusz I wybudował bazylikę, którą potem odnowił Teodor I. Kult szybko się rozwijał, obrastał legendą i rozszerzał się po całej Europie. W Niemczech pomocy u św. Walentego szukano w związku z ciężkimi przypadłościami fizycznymi – stał się tam patronem epileptyków, zaś w Anglii i w Stanach Zjednoczonych jest uważany za protektora zakochanych. W Polsce imię Walenty było znane już od średniowiecza, a w XVI wieku stało się bardzo popularne. W XIX wieku uważano je za imię typowo chłopskie. Kult św. Walentego zakorzenił się w obyczaju ludowym. W Polsce św. stał się patronem diecezji przemyskiej.

W diecezji kieleckiej jego wizerunek należy do rzadkości, ale posążek św. Walentego znajduje się m.in. w kościele św. Wojciecha w Niedźwiedziu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WALENTYNKI

Przeczytaj komentarze | 11 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Kocór 03.02.2016 11:08
Proponuję po kongresie zabawę " mam chusteczkę haftowaną " A po nim następne hasło "Bóg każe się rozmnażać"
Plusów: 1 ikk 28.01.2016 19:01
Niezalogowany użytkownik Infantylny fajnokatolicyzm w natarciu.
Plusów: 0 Ela 28.01.2016 17:40
Niezalogowany użytkownik dobrze, że Bóg mi nie rozkazuje :D tylko daje mi wolny wybór
Plusów: 1 alfabetka 27.01.2016 23:01
Niezalogowany użytkownik Wspomagając się fraszką ks.biskupa Krasickiego powiem : "Zle się dzieci bawicie... dla was to jest igraszką".......a chodzi o życie... wasze....całe ! Rozmieniony na jedno- lub dwugroszówki banknot stuzłotowy jest ciężki do dżwigania..... Sapienti sat - jak mawaiali starożytni Rzymianie.

wszystkie komentarze >

Reklama