Ciąć płace albo kopalnie

dodane 03.02.2016 07:02

PAP |

Rząd dał górniczym związkom w Kompanii Węglowej alternatywę: albo cięcie płac, albo zamknięcie kopalń. Jeśli nie zgodzą się na obniżkę, to w nowej spółce będzie miejsce tylko dla siedmiu najlepszych kopalń z jedenastu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Ciąć płace albo kopalnie   Szymon Zmarlicki /Foto Gość KWK Sośnica

W trakcie niedawnego spotkania, na którym zarząd Kompanii Węglowej przedstawił założenia planu techniczno-ekonomicznego Polskiej Grupy Górniczej (PGG) na lata 2016-17, poinformowano, że PGG ma powstać na początku maja.

Nowa spółka będzie złożona z 11 kopalń obecnej Kompanii Węglowej. W jej tworzenie mają się zaangażować państwowe spółki, które mają wyłożyć niemal 12 mld złotych - czytamy w artykule.

"Górnicy usłyszeli, że PGG może powstać bez cięć górniczych wynagrodzeń, jednak nie w takim kształcie jak zakładano" - relacjonuje gazeta. Spółka musiałby powstać z siedmiu najlepszych kopalń, a cztery najgorsze musiałyby odpaść - dodaje.

Rozmowy związkowców górniczych z rządem będą kontynuowane - podsumowuje dziennik.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "GAZETA WYBORCZA", PRACA, WĘGIEL, ZWIĄZKI

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 rockfan 03.02.2016 11:20
Niezalogowany użytkownik Nie stac nas na utrzymmywanie nierentownych kopalni i innych uprzywiljowanych ,ja i wiekszosc spoleczenstwa zaiwania w prywatnych zakladach i nie slyszalem zeby ktokolwiek sie o nas martwil,a placimy niemale podatki by zadowolic zwiazek zawodowy i kopalnie niezarabiajace na siebie,kazdego dnia ludzie traca prace i musza sie martwic o jutro,wojsko,policja,kopalnie,,pielgniarki dlaczego tylko te grupy maja byc caly czas pod kloszem panstwa?
Plusów: 0 MarianNowak 03.02.2016 10:58
Premier Szydło wielokrotnie podkreślała w kampanii, że na Śląsku „bije przemysłowe serce Polski".
PiS w czasie kampanii unikał jak ognia mówienia o zamykaniu kopalń i zapowiadał zmiany bez szkody dla górników. Wydaje się jednak, że zmiany tego sektora polskiej gospodarki nie odbędą się bezboleśnie. Projekt PiS dotyczący naprawy i restrukturyzacji stanu powtarza główne założenia projektu ustawy Platformy, W projekcie PiS brakuje zapisów o integracji górnictwa z przemysłem energetycznym, który był jednym z najważniejszych punktów programu PO. W tym projekcie jest zawarty wniosek, iż wygaszenie działalności jednostek, które przynoszą największe straty ich dalsze funkcjonowanie jest ekonomicznie i geologicznie nieuzasadnione. Paradoksalnie projekt zakłada, że nadal będzie funkcjonowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, czyli w istocie podmiot odpowiedzialny za zamykanie nierentownych zakładów. Polskie górnictwo nadal jest fatalnie zarządzane, czego rząd PIS nie potrafi naprawić.
Plusów: 0 Maluczki 03.02.2016 09:56
Niezalogowany użytkownik Kto słucha GW, ten sam sobie i innym szkodzi!
Plusów: 4 Fryderyk 03.02.2016 08:58
I w ten oto sposób, w krótkim czasie, politycy PiS-u wystrychnęli na dudka, albo wydudkali na strychu górniczy elektorat. Ps. Czy może mi ktoś podrzucić link z obietnicami prezydenta albo innych polityków PiS z kampanii wyborczej, że nie będą zamykali kopalń, ani że nie będzie zamachu na wynagrodzenia górników.

wszystkie komentarze >

Reklama