Wirus Zika przenoszony również drogą płciową?

dodane 03.02.2016 13:16

PAP |

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła w środę zaniepokojenie informacją ze Stanów Zjednoczonych, że mogło tam dojść do zakażenia wirusem Zika drogą płciową. Podkreślono konieczność dalszych badań.

Wirus Zika przenoszony również drogą płciową?   PAP/EPA/Esteban Biba Likwidowanie komarów przenoszących wirusa to jedna z metod walki z epidemią

Pierwszy w USA przypadek zakażenia wirusem Zika zgłoszono we wtorek w Dallas; według tamtejszych władz do zakażenia doszło prawdopodobnie przez kontakt seksualny, a nie przez ukąszenie komara.

WHO podkreśliła, że potrzebne są dalsze badania, by ustalić, jak duże jest prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa Zika drogą płciową. Dotychczas walka z tym wirusem polega na niszczeniu przenoszących go owadów, a ludziom zaleca się noszenie chroniących przed ukąszeniami ubrań, korzystanie z moskitier, środków odstraszających komary itp.

WHO ogłosiła w poniedziałek, że wirus Zika, szerzący się obecnie w Ameryce Południowej, stwarza międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 r. w związku z epidemią eboli.

Wirus Zika jest znany od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie, ale jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia. Obecnie naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek ze wzrostem przypadków mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. Nie ma szczepionki przeciw temu wirusowi. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, PAP, SZWAJCARIA, WHO, ZDROWIE

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Ciężarna 19.03.2016 14:23
Niezalogowany użytkownik Kukły rządowe i samorządowe pajace nawet nie maja pojęcia jaki ogrom tragedii i dramatów szykują polskim rodzinom
Wirus ZIKA powoduje nieodwracalne upośledzenia i deformacje mózgu rozwijającego się płodu - tzw "małogłowie" = potworne kalectwo na całe życie i dramat dla całych rodzin.
W Brazylii epidemia rozwinęła się przy okazji mundialu.
Teraz rząd brazylijski zaleca ciężarnym lub chcącym mieć dziecko ... opuszczenie Brazylii !!
Inaczej mówiąc : jak chcecie mieć szansę na zdrowe potomstwo to uciekajcie z własnego kraju i radźcie sobie same.....
To samo szykuje się w Polsce przy okazji ŚDM : nie ma żadnego planu odnośnie weryfikacji przyjeżdżających na nosicielstwo ZIKI , nawet z regionów objętych już epidemią.
Nie ma szczepionki, a wirus roznosi się błyskawicznie przez komary których w lipcu jest mnóstwo. Zwłaszcza w miejscach spotkań ŚDM: tereny podmokłe, łąki i jeziorka !!
W aktualnych realiach ŚDM to puszka pandory dla Polski.
Brak wyobraźni rządzących cymbałów spowoduje lawinę ludzkich tragedii w naszym kraju.
Proponuję pisać do urzędników i posłów żądania skutecznego zabezpieczenia naszych rodaków przed tą epidemią . Chociażby poprzez kwarantannę i badania osób przyjeżdzających z krajów objętych zachorowaniami na ZIKA.
Plusów: 0 carioca 03.02.2016 22:10
Niezalogowany użytkownik Temat wirusa Zika jest dziś obecny na pielgrzymce do Morenity, czyli Matki Bożej z Suyapa w Hondurasie. Niesamowity jest entuzjazm wiary tam widoczny.

wszystkie komentarze >

Reklama