107,6 FM

Gratka dla czcicieli św. Charbela

"Dobre Miejsce" zaprasza na film o maronickim mnichu i spotkanie z ks. prof. Markiem Starowieyskim, znawcą Libanu.

Zrealizowany w języku arabskim przez Libańczyka Rolanda Eida pierwszy fabularny film o św. Charbelu jest wypełnieniem obietnicy złożonej świętemu przez twórcę, który zobowiązał się szerzyć jego kult na całym świecie.

Film pokazuje życie jednego z najbardziej zagadkowych świętych, promieniującego dobrocią maronickiego mnicha z Libanu, z którego osobą związane są liczne uzdrowienia i cuda. Do klasztoru w Annaya, gdzie spoczywają jego relikwie, każdego roku pielgrzymują dziesiątki tysięcy osób, a świadectw nadprzyrodzonych wydarzeń dokonanych za jego wstawiennictwem wciąż przybywa.

Pierwszy fabularny film o świętym z Libanu   Pierwszy fabularny film o świętym z Libanu
Archiwum KCK "Dobre Miejsce"
Z wyjątkiem współbraci, nikt nie widział twarzy o. Charbela po jego wstąpieniu do klasztoru. Zawsze z opuszczonym na oczy kapturem, skromny, cichy i całkowicie wycofany ze świata. Za życia nikt go nie portretował ani nie fotografował. 8 maja 1950 r., dokładnie pół wieku po jego śmierci, czterej misjonarze maronici, którzy przybyli do Annaya, zrobili sobie grupowe zdjęcie razem ze stróżem grobu. Po wywołaniu fotografii w jej centrum pojawiła się szósta, nieznana osoba: mnich z białą brodą, widoczny do połowy klatki piersiowej, z kapturem na głowie i opuszczonymi oczami. Eksperci wykluczyli fotomontaż. Starsi mnisi rozpoznali w nim o. Charbela. Od tego czasu wszystkie portrety świętego są kopiami tej cudownej pośmiertnej fotografii, włącznie z oficjalnym wizerunkiem przedstawionym światu 9 października 1977 r. na Placu św. Piotra w Rzymie podczas kanonizacji.

Film będzie można obejrzeć 20 lutego o 15.30 w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” (ul. Dewajtis 3). Bilety w cenie 15 zł do kupienia od 7 lutego w „Dobrym Miejscu” oraz godzinę przed seansem w sklepie „Chrześcijańskie Granie”. Spotkanie poprowadzi ks. prof. Marek Starowieyski, znawca św. Charbela i Libanu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama