107,6 FM

Bezterminowo i w całej Polsce

Podobnie, jak w poprzednich latach, organizatorem był Wydział ds. Środków Społecznego Przekazu przy Kurii Diecezji Radomskiej. W gmachu radomskiego seminarium odbył się kurs pastoralno-liturgiczny dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego.

- Obowiązujące przepisy liturgiczne wymagają ukończenia takiego kursu przez fotografa bądź kamerzystę, aby można było dokumentować wydarzenia liturgiczne we wnętrzu kościoła. Zaświadczenie i identyfikator ważne są bezterminowo i obowiązują na terenie całej Polski - wyjaśnia ks. Stanisław Piekielnik, organizator kursu.

W zajęciach wzięło udział ponad 40 osób z całej diecezji.

- Część z uczestników już fotografuje zawodowo, ma swoje zakłady. Są też amatorzy, którzy chcą poznać zasady obowiązujące przy dokumentowaniu wydarzeń dziejących się w kościołach. Podczas zajęć nie zajmowaliśmy się sprawami związanymi z techniką robienia zdjęć czy obsługą kamery. Skupialiśmy się na omówieniu przebiegu liturgii sakramentu chrztu, małżeństwa, bierzmowania i Komunii św. Zwracaliśmy uwagę na ich istotne momenty, które koniecznie powinny być uwiecznione, by były wspomnieniem przeżycia religijnego - tłumaczy ks. Piekielnik.

Zajęcia dotyczące liturgii sakramentów odbywały się w kaplicy seminaryjnej   Zajęcia dotyczące liturgii sakramentów odbywały się w kaplicy seminaryjnej
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
- Myślę, że bardzo cenne wskazówki zostawili nam prelegenci, podpowiadając, jak kontaktować się z gospodarzami kościołów, a więc proboszczami i wikariuszami, by obie strony mogły owocnie i w duchu współpracy wykonać swoje zadania. Aby w sumie duchowni mogli godnie sprawować ceremonie, a my byśmy mogli je w odpowiedni sposób udokumentować zdjęciami czy filmami - mówi jedna z uczestniczek.

A inny z uczestników dodaje: - Robimy sesje ślubne w różnych sceneriach, ale sam ślub w kościele to co innego, to prawdziwe przeżycie dla narzeczonych, ich rodzin i bliskich. To trzeba inaczej pokazać. Ten kurs na pewno w tym pomoże. No i co mnie jakoś mocno podbudowało, to przypomnienie, że nasza praca w kościele też jakoś jest modlitwą, o ile chcemy, by nią była.

W kursie wzięło udział pond 40 osób z całej diecezji   W kursie wzięło udział pond 40 osób z całej diecezji
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama