Kościele Meksyku - więcej odwagi!

dodane 14.02.2016 18:16

KAI |

Sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej o pielgrzymce Franciszka.

Kościele Meksyku - więcej odwagi!   JOSE MENDEZ /PAP/EPA Wierni czekający na papieską Mszę św. w Ecatepec

Meksykanie dają w tych dniach wspaniałe świadectwo swej wiary i żywej pobożności ludowej. Przed ich wiarą stoi jednak wiele wyzwań – zauważa prof. Guzmán Carriquiry Lecour, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Towarzyszy on Papieżowi w obecnej podróży. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla, że meksykańscy katolicy muszą się bardziej zaangażować w rozwiązywanie problemów swego kraju.

„Ta tradycja katolicka, tak głęboko zakorzeniona w kulturze Meksyku, podobnie jak i pobożność ludowa muszą być pielęgnowane, aktualizowane i odnawiane, aby były bardziej obecne w sercu i życiu poszczególnych ludzi, rodzin, całego społeczeństwa. Nie wolno się zadowalać posiadanym już dziedzictwem, które może zniknąć pod wpływem sekularyzacji" - powiedział Carriquiry Lecour.

Jego zdaniem Kościół w Meksyku musi odważniej stawiać czoło wielkim problemom tego wielkiego kraju. "Istnieją tu ogromne bogactwa, a zarazem regiony bardzo zacofane, gdzie panuje skrajne ubóstwo. Pewne regiony są coraz bardziej wyzyskiwane. Z reguły tereny ubogie zamieszkuje w większości ludność tubylcza. Ponadto od wielu lat Meksyk boryka się z dramatem przemocy, która spowodowała już dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych, a także z problemem handlu narkotykami, który tę przemoc potęguje” - powiedział sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCISZEK, MEKSYK, PIELGRZYMKA PAPIEŻA DO MEKSYKU