Szatan tworzy "społeczeństwo dla niewielu"

dodane 14.02.2016 19:40

KAI |

Franciszek w Ecatepec przestrzega przed trzema pokusami: bogactwem, próżnością i pychą.

Szatan tworzy "społeczeństwo dla niewielu"   Jose Mendez /PAP/EPA Papież Franciszek

Przed trzema pokusami, które "niszczą i dzielą obraz, jaki Bóg zechciał ukształtować", a z którymi chrześcijanin styka się codziennie: bogactwem, próżnością i pychą przestrzegł Franciszek podczas Mszy św. na terenie Ośrodka Studiów w Ecatepec w Meksyku. Papież przypomniał, że jako chrześcijanie opowiedzieliśmy się za Jezusem a nie za szatanem, a Bóg nosi imię: miłosierdzie. "Jego imię jest naszym bogactwem, Jego imię jest naszą sławą, Jego imię jest naszą władzą" - zaznaczył.

Papież podkreślił, że okres Wielkiego Postu jest dobrym momentem do odzyskania radości i nadziei, które sprawią, że poczujemy się umiłowanymi dziećmi Ojca. - Tego Ojca, który czeka na nas, aby zdjąć z nas szaty zmęczenia, znużenia, apatii, nieufności i przyoblec nas w godność, którą tylko prawdziwy ojciec lub matka potrafi dać swym dzieciom, szaty, które rodzą się z czułości i miłości - powiedział Franciszek.

Papież przypomniał dalej, że Wielki Post jest czasem nawrócenia, gdyż codziennie przeżywamy w swoim życiu doświadczenie, jak to marzenie jest nieustannie zagrożone przez ojca kłamstwa, przez tego, który próbuje nas rozdzielić, tworząc społeczeństwo podzielone i skłócone. - Społeczeństwo niewielu i dla niewielu - podkreślił.

Franciszek wskazał na trzy wielkie pokusy, które "niszczą i dzielą obraz, jaki Bóg zechciał ukształtować". Pierwszą jest bogactwo, czyniące nas właścicielami dóbr, które zostały dane wszystkim, a które wykorzystuję wyłącznie dla siebie lub „swoich”. - Jest to posiadanie „chleba” powstałego w pocie czoła kogoś innego, a nawet kosztem jego życia. Bogactwo to jest chlebem o smaku bólu, goryczy i cierpienia. W rodzinie lub społeczeństwie zepsutych jest to chleb, który daje się do jedzenia własnym dzieciom - powiedział papież.

Drugą pokusą jest próżność będąca poszukiwaniem prestiżu na gruncie nieustannego i trwałego dyskwalifikowania tych, którzy „nie są jak ten”. - Nadmierne poszukiwanie tych pięciu minut sławy, która nie daruje „sławy” innych - mówił papież.

Trzecią pokusą na którą zwrócił uwagę Franciszek jest pycha, czyli stawianie się w pozycji wyższości, czując, że nie podziela się „wspólnego życia śmiertelników” i modląc się codziennie: „Dziękuję, Panie, że nie stworzyłeś mnie takim, jak oni”.

- Trzy pokusy, które próbują poniżyć, zniszczyć i zabrać radość i świeżość Ewangelii; które zamykają nas w kręgu zniszczenia i grzechu - podkreślił papież i pytał: "Na ile jesteśmy świadomi tych pokus w sobie, w nas samych? Na ile przyzwyczailiśmy się do stylu życia, który uważa, że w bogactwie, próżności i pysze tkwi źródło i siła życia? W jakim stopniu sądzimy, że dbanie o innego, nasza troska i starania o chleb, imię i godność innych są źródłem radości i nadziei?".

Franciszek przypomniał, że jako chrześcijanie opowiedzieliśmy się za Jezusem a nie za szatanem i chcemy kroczyć Jego drogami, wiemy jednak, że nie jest to łatwe. - Wiemy, co oznacza być kuszonym przez pieniądze, sławę i władzę. Dlatego Kościół obdarza nas tym czasem, wzywa nas do nawrócenia, mając jedną tylko pewność: to On na nas czeka i chce uzdrowić nasze serca z tego wszystkiego, co je poniża, degradując się lub degradując. To Bóg nosi imię: miłosierdzie. Jego imię jest naszym bogactwem, Jego imię jest naszą sławą, Jego imię jest naszą władzą i w Jego imieniu jeszcze raz mówimy słowami Psalmu: „Ty jesteś moim Bogiem i w Tobie pokładam ufność” - powiedział papież.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCISZEK, MEKSYK, PIELGRZYMKA PAPIEŻA DO MEKSYKU

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Król Dawid 15.02.2016 15:00
Niezalogowany użytkownik Gdybyśmy przyjęli, że komuniści wiedzieli, że dziadek był w BCh to na pewno był pod stałą obserwacją UB ze względu na możliwe działania niepodległościowe i wtedy wszystko stałoby się jasne dlaczego ujawnili się po latach w moim otoczeniu.
Plusów: 0 MichałObrębski 15.02.2016 12:39
Niezalogowany użytkownik Szatan tworzy "społeczeństwo dla niewielu". Czemu Ojciec Święty Franciszek niczego takiego nie powiedział w komunistycznej Wenezueli, Nikaragui a zwłaszcza na Kubie?
Michał Obrębski

wszystkie komentarze >