Wirus Zika groźniejszy niż sądzono

dodane 01.03.2016 06:41

PAP |

Naukowcy z Instytutu Pasteura w Paryżu potwierdzili po raz pierwszy możliwy związek między zarażeniem wirusem Zika a ciężkim schorzeniem neurologicznym zwanym zespołem Guillaine'a-Barrego. Wyniki badań opublikował brytyjski tygodnik medyczny "The Lancet".

Wirus Zika groźniejszy niż sądzono   SEBASTIAN SILVA /PAP/EPA Chilijska firma farmaceutyczna twierdzi, że wynalazła środek owadobójczy skuteczny na komary przenoszące wirus Zika

Jak poinformował prof. Arnaud Fontanet, który kierował badaniami, oparto je na danych uzyskanych w Polinezji Francuskiej, w której w latach 2013-14 epidemia zachorowań wywołanych przez wirus Zika dotknęła 2/3 ludności.

Zespół Guillaine'a-Barrego powoduje osłabienie mięśni, a w skrajnych przypadkach trudności w oddychaniu wymagające natychmiastowej pomocy lekarskiej. U osób z osłabionym układem odpornościowym syndrom może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone, w tym tzw. małogłowie (mikrocefalię) i doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

W Polinezji zaburzenia oddychania o różnym natężeniu wystąpiły u 20 proc. chorych, a 5 proc. zarażonych zmarło.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła już, że wirus Zika stanowi zagrożenie na skalę światową. W Brazylii zanotowano już 1,5 mln zachorowań; wirus rozprzestrzenił się też na inne kraje.

Wirus Zika znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCJA, ZDROWIE, ZIKA

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Maluczki 01.03.2016 15:03
Niezalogowany użytkownik ... a poza tym katolik nie żyje na tym świecie za wszelką cenę.
Prawdziwe życie jest w Niebie przy Panu Bogu.
Plusów: 2 Maluczki 01.03.2016 14:59
Niezalogowany użytkownik Dlaczego mam się nie leczyć? Czy dlatego że na leczenie i medykamenty ma monopol lobby?
Ja się chce leczyć, jeżeli zajdzie taka potrzeba, u normalnego lekarza, a nie mamoniarza! Mamoniarz tak tylko udaje że leczy, bo nie ma czasu na leczenie, tylko na używanie świata.
Należysz do lobby?
Plusów: 3 trzinaalli 01.03.2016 12:49
Niezalogowany użytkownik Innym spojrzeniem na to jest, że przy tej okazji próbuje się legalizować bądź rozszerzyć zabijanie nienarodzonych dzieci. Sieje się niepotrzebną panikę, by kobiety w ciąży były pod presją lobby aborcyjno-antykoncepcyjnego, które chce zarabiać na chorobie i cudzym nieszczęściu.
Plusów: 2 Melchi 01.03.2016 11:36
Innym spojrzeniem na tą sprawę, można zauważyć, że na 1,5 mln już zarażonych w Brazylii mamy tylko nieliczne przypadki powikłań. Poza tym wirus znany jest od 1947 roku, więc można założyć, że zachorowań już do tej pory było bardzo wiele. Konkluzja jest taka, aby nie lekceważyć żadnej choroby, bo każda jest niebezpieczna i może spowodować śmierć w osłabionych organizmach, lecz nie wygląda, aby działo się coś groźniejszego niż rok temu, 2 lata temu czy 10 lat temu itd. i nie ma co panikować. Tutaj widzę możliwość działań lobby na polu mediów. Dla mnie morał jest taki, aby dbać o silny organizm, aby w razie czego zwalczyć choroby grypowe. Czapki na głowę i szaliki na szyję drodzy Państwo! Dbajmy o siebie! :D

wszystkie komentarze >