107,6 FM

28 razy dookoła Ziemi

35 mln - tylu pasażerów skorzystało z centralnego odcinka II linii metra. 8 marca mija rok od otwarcia 7 nowych stacji. W tym czasie pociągi na tej trasie pokonały 1 126 387,3 km, czyli okrążyły 28 razy kulę ziemską.

Jego budowa trwała 4 lata. Nieco ponad 6-kilometrowy tunel połączył pod dnem Wisły dwie części Warszawy - od ronda Daszyńskiego do stacji Dworzec Wileński. Pokonanie 7 stacji zajmuje podziemnym pociągom 11 minut, co przekłada się na oszczędność nawet pół godziny, w porównaniu do pokonania tego samego odcinka naziemnymi środkami komunikacji. Przez rok kolejki kursujące na Pragę i z powrotem pokonały dystans równy 28 okrążeniom Ziemi.

Centralny odcinek II linii metra otwarto rok temu, 8 marca. Od tej pory pociągi na Pragę przewożą średnio w dni powszednie ponad 110 tys. pasażerów. Tyle miało wozić po 3 latach eksploatacji.

Jeszcze w tym półroczu rozpocznie się rozbudowa II linii o kolejne stacje - 3 w stronę Targówka i 3 w stronę Bemowa. W kierunku zachodnim (z ronda Daszyńskiego) wybudowane zostanie ok. 3,4 km podziemnej kolei. Planowane stacje to: „Wolska”, umiejscowiona pod ul. Płocką, w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską; „Moczydło”, planowana pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny; oraz „Księcia Janusza” pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania. W kierunku północno-wschodnim (z Dworca Wileńskiego) powstanie ok. 3,12 km trasy. Planowane stacje to: „Szwedzka” pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej; „Targówek” w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. S. Ossowskiego; oraz „Trocka” w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką. Również tutaj za ostatnią stacją znajdą się tory odstawcze i komora do zawracania. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Astaldi S.p.A. z Włoch (1.066.741.483,79 zł brutto). Wykonawcy będą mieli na realizację inwestycji 38 miesięcy od daty podpisania umów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama