107,6 FM

Europarlament skrytykuje PiS?

Europosłowie PO przygotują i złożą w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji nt. sytuacji w Polsce - to ustalenie sobotniego posiedzenia zarządu Platformy. Poinformował o nim na sobotniej konferencji prasowej szef PO Grzegorz Schetyna.

"Jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, w Brukseli czujemy się jak u siebie, to jest też nasz dom i tam będziemy informować o tym, co dzieje się w Polsce. To jest też kwestia rezolucji, którą będziemy chcieli, żeby przyjął Parlament Europejski" - podkreślił lider PO. Jak dodał, w czwartek jedzie do Brukseli, gdzie ma zamiar rozmawiać na ten temat z deputowanymi z innych krajów.

Europoseł PO Janusz Lewandowski powiedział, że rezolucja PE nt. Polski ma pokazać "panoramiczny obraz nadużycia władzy w Polsce". Ma nie odnosić się tylko zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ale również w mediach publicznych i prokuraturze.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

W środę z kolei Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Rzecznik rządu Rafał Bochenek podtrzymał w sobotę stanowisko premier Beaty Szydło, że podległe jej Rządowe Centrum Legislacji nie opublikuje w Dzienniku Ustaw orzeczenia TK. Poinformował, że stanowisko Komisji Weneckiej zostanie przekazane do marszałka Sejmu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama