107,6 FM

Człowiek pierwszy raz wygrał z superkomputerem

Lee Sedol pokonał maszynę Google'a w Go.

Go to chińska gra, której początki sięgają 2000 lat p.n.e. Rozgrywana jest przez dwóch graczy czarnymi i białymi kamieniami na planszy podzielonej 19 liniami poziomymi i 19 pionowymi. Tworzą one 361 skrzyżowań. Na tych skrzyżowaniach przeciwnicy układają kamienie. Wygrywa ten, komu uda się otoczyć większą powierzchnię planszy.

Reguły są pozornie proste, ale gra jest bardzo trudna szczególnie dla komputerów. Jeśli w grze w szachy pierwszy ruch daje graczowi 28 możliwości, w Go jest ich 361 - napisał The Guardian. Gdy w szachach rozgrywka może mieć około 80 rund, w Go może ich być 150. Z powodu wielkiej liczby możliwości, w tej grze komputer nie może wygrać - jak w szachach udało się to maszynie IBM Deeep Blue - dzięki wykonywaniu prostych obliczeń. W 2016 roku Google ogłosiło, że firmie udało się stworzyć sztuczną inteligencję, która wygrywa z graczem-człowiekiem.

Człowiek pierwszy raz wygrał z superkomputerem   Linh H. Nguyen / CC 2.0 Po trzech rozgrywkach pomiędzy mistrzem Go Lee Sedolem, komputer Google'a regularnie wygrywał. Wreszcie czwarta rozgrywka zakończyła się zwycięstwem człowieka. Twórca projektu DeepMind, w ramach którego stworzony został komputer AlphaGo, Demis Hassabis stwierdził, że porażka maszyny była bardzo wartościowa z punktu widzenia samokształcenia się sztucznej inteligencji tworzonej przez ekipę Gooogle'a.

Trzy porażki z rzędu to spore zaskoczenie dla komentatorów, znawców i mistrzów Go, jak również dla samego Lee Sedola. Pochodzący z Korei Południowej, uznawany za najlepszego gracza dekady 33-latek przed rozpoczęciem rozgrywki z komputerem AlphaGo był przekonany, że łatwo wygra 5:0 lub co najwyżej 4:1. Tymczasem okazało się, że Google nie blefowało, gdy przekonywało, że ich maszyna pokonała już w 5:0 Fana Hui, trzykrotnego mistrza Europy w Go.

Po trzech wygranych, wiadomo było już, że to firmie Google przypadła nagroda przewidziana w rozgrywce - milion dolarów. Google przeznaczy te pieniądze na cele dobroczynne. Jednak Lee Sedol nie poddaje się. Po niedzielnym wygranym meczu czeka go jeszcze jedno starcie z AlphaGo. Odbędzie się ono jutro w Seulu. Zmagania można oglądać na żywo w specjalnym kanale DeepMind na Youtube.

Match 5 - Google DeepMind Challenge Match: Lee Sedol vs AlphaGo
DeepMind

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama