107,6 FM

Nowy trener polskich skoczków narciarskich

Stefan Horngacher przez co najmniej dwa najbliższe sezony będzie trenerem polskich skoczków narciarskich - poinformował prezes PZN Apoloniusz Tajner. 46-letni Austriak zastąpi na tym stanowisku Łukasza Kruczka.

Horngacher, dwukrotny brązowy medalista olimpijski w drużynie, prowadził ostatnio niemiecką kadrę B. Wcześniej pracował m.in. z kadrą B Polski. W mistrzostwach świata juniorów w Rovaniemi w 2005 roku biało-czerwoni, m.in. w składzie z Kamilem Stochem i Piotrem Żyłą, wywalczyli srebrny medal w konkursie drużynowym.

- Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się powstrzymać spiralę spychającą polskich skoczków w dół. To przecież moje główne zadanie jako nowego trenera reprezentacji narodowej - powiedział Horngacher.

Nowego szkoleniowca wybrała w czwartek komisja w składzie: Apoloniusz Tajner (prezes Polskiego Związku Narciarskiego), Andrzej Kozak, Andrzej Wąsowicz, (wiceprezesi PZN) oraz Adam Małysz (doradca zarządu). Tego ostatniego nie było w Krakowie (reszta członków komisji konsultowała się z nim telefonicznie). Jak poinformował Tajner, wyboru dokonano jednogłośnie.

"Wpłynęły dwie oferty, Vasji Bajca ze Słowenii oraz austriackiego trenera Stefana Horngachera, pełniącego ostatnio funkcję asystenta trenera niemieckiej reprezentacji. Po analizie stwierdziliśmy, że obaj kandydaci spełniali wymogi formalne. Ostatecznie, bez większych wątpliwości, podjęliśmy taką decyzję" - powiedział dziennikarzom szef PZN.

Wyjaśnił, że o wyborze zadecydowało, iż Austriak "zna specyfikę Polski, naszą mentalność, pracował z Polakami. Bardzo ciepłe opinię o nim wydali zawodnicy, w tym Kamil Stoch, czy też trenerzy. Muszę powiedzieć, że Łukasz Kruczek zalecał współpracę z nim" - dodał Tajner.

Horngacher raczej nie przeprowadzi się do Polski, będzie dojeżdżać do nowej pracy. Ma dalej mieszkać w Hinterzarten. PZN jest przygotowany, aby wynająć mu mieszkanie, o ile będzie taka potrzeba.

Nie wiadomo, kiedy Austriak po raz pierwszy spotka się z polskimi skoczkami. Najpierw PZN musi oficjalnie go powiadomić o wyborze. Przygotowania do sezonu mogą ruszyć w z początkiem maja.

Horngacher urodził się 20 września 1969 roku w miejscowości Woergl leżącej w kraju związkowym Tyrol. Tam w miejscowym klubie SC Woergl stawiał pierwsze kroki w karierze sportowej.

W Pucharze Świata zadebiutował 3 stycznia 1988 roku w Turnieju Czterech Skoczni, zajmując w Innsbrucku na Bergisel 115. miejsce. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 2 grudnia 1990 roku, gdy był ósmy na olimpijskiej skoczni w Lake Placid. Na miejsce w trójce najlepszych czekał jeszcze 29 dni - na najniższym stopniu podium zajął w turnieju TCS w Garmisch-Partenkirchen 1 stycznia 1991 roku. Pierwsze zwycięstwo odniósł 24 lutego 1991 roku w Tauplitz. Wygrywał też na Wielkiej Krokwi w Zakopanem - 16 stycznia 1999 roku (dzień później był trzeci).

Z igrzysk olimpijskich Horngacher przywiózł dwa brązowe medale zdobyte w konkursach drużynowych w Lillehammer w 1994 roku i cztery lata później w Nagano. Walnie przyczynił się do zdobycia przez Austrię czterech medali mistrzostw świata - złotych w Val di Fiemme (1991) i Lahti (2001) oraz brązowych w Falun (1993) i w Ramsau (1999).

Kruczek, który prowadził kadrę od 2008 roku, rezygnację złożył już w trakcie zakończonego w niedzielę sezonu. Jego największym sukcesem było doprowadzenie Stocha do dwóch złotych medali olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama