107,6 FM

Także wy jesteście światłością świata

Uroczystej liturgii we wrocławskiej katedrze przewodniczył abp Józef Kupny.

Bp Andrzej zauważył, że Chrystus w symbolu płonącego Paschału towarzyszył w całej liturgii słowa. - Mogliśmy doświadczyć tej prawdy, że Słowo Pańskie jest prawdziwą pochodnią na naszej ścieżce życia Kościoła i jego wędrówki przez wieki - tłumaczył.

Omówił także znaczenie liturgii chrzcielnej - zanurzenia płonącego Paschału w wodzie. - Zwycięstwo Chrystusa dotyka nas przede wszystkim przez chrzest. Kościół to lud ochrzczonych. (...) Czyż nie o tym mówił nam apostoł, że my wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest zanurzający nas w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy najpierw zanurzeni w Jego śmierć, a potem przez chrzest zanurzający w śmierci, zostaliśmy pogrzebani i wynurzyliśmy się, aby wkroczyć w nowe życie, tak jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca? - pytał.

Przypomniał także zebranym, iż w liturgii paschalnej łączymy się ze wszystkimi chrześcijanami na całym świecie, ale też z tymi, którzy przyjmują tej nocy chrzest. Zwrócił uwagę, że są to dziesiątki tysięcy katechumenów w Chinach, Korei Południowej, ale też w Europie. - Warto wiedzieć, że we Francji chrzest tej nocy przyjmuje ponad 5 tys. dorosłych katolików; warto wiedzieć, że w Niemczech przyjmują chrzest setkami ci, którzy do Chrystusa, do Ewangelii, do Chrystusa przychodzą z Islamu. W Berlinie są parafie, gdzie setki muzułmanów zostały chrześcijanami i to wszystko to też jest dar tej paschalnej nocy - wymieniał.

- I wreszcie będzie nas czekać liturgia Eucharystii - tam, gdzie od symbolu paschalnej świecy będziemy przechodzić do rzeczywistości Eucharystii, do prawdziwej obecności - prawdziwego Ciała i Krwi Chrystusa. Ukoronujemy to wszystko procesją, by ogłosić także światu zmartwychwstanie. Ta wielka radość, która dotknęła naszą wspólnotę tu, we wnętrzu świątyni, ma stawać się od dzisiaj udziałem wszystkich tych, z którymi się stykamy - dodał. Podkreślił, że procesja ma stać się początkiem realizacji wezwania "także wy jesteście światłością świata".

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama