107,6 FM

Remont na autostradzie A4. Zobacz objazdy

Od 4 kwietnia rusza remont 19-kilometrowego odcinka jezdni północnej A4 (w kierunku Wrocławia). Na odcinkach aktualnych robót ruch będzie się odbywał dwukierunkowo jedną jezdnią. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała objazdy.

Remontowany fragment autostrady zaczyna się 3,6 km przed węzłem Brzezimierz, a kończy przed węzłem Brzeg (na granicy z woj. opolskim). Powód? Spękania podłużne i siatkowe, brak przyczepności międzywarstwowej i zwiększona zawartość wolnych przestrzeni w warstwie ścieralnej. Roboty drogowe zostały zaplanowane do 15 października 2016 roku z wyłączeniem okresu wakacyjnego.

- W lipcu i sierpniu przewidujemy dość duży ruch związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbywają się w Krakowie. By ograniczyć utrudnienia właśnie na wakacjach, prace remontowe podzieliliśmy na dwa etapy: pierwszy od kwietnia do końca czerwca, drugi od września do połowy października. W lipcu i sierpniu planujemy przywrócenie organizacji ruchu obydwiema jezdniami - mówi Maciej Wołodko.

Prowadzony remont obejmie m.in. wymianę nawierzchni ścieralnej oraz warstwy wiążące jezdni. Uzupełnione i wyprofilowane zostaną także pobocza autostrady, odtworzone i oczyszczone rowy, wymienione uszkodzone elementy odwodnieniowe drogi. Komunikaty o utrudnieniach będą wyświetlane na znakach zmiennej treści, na jezdniach w obu kierunkach.

- Planujemy odcinkowo zamykać poszczególne fragmenty jezdni remontowanej. Na czas zamknięcia samochody będą kierowane poprzez istniejące i nowo wybudowane przewiązki na jezdnię południową. Oczywiście w razie poważnego wypadku autostrada może zostać zamknięta, czyli okresowo wyłączona z ruchu, ale tak dzieje się również bez remontu, dlatego zachęcamy do korzystania z dróg alternatywnych - tłumaczy Przemysław Padło, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Zarządzania Ruchem w GDDKiA.

Całość zrealizuje firma Strabag za kwotę prawie 19 milionów złotych. Tegoroczny remont jest kontynuacją prac z lat ubiegłych. Bieżącej, całodobowej informacji o warunkach przejazdu autostradą A4 oraz zlecanych objazdach udziela Punkt Informacji Drogowej we Wrocławiu pod numerem tel. 71 320 98 18 lub 19 111 (numer ogólnopolski).

- Natężenie ruchu na autostradzie A4 jest bardzo duże. Zalecamy w związku z tym korzystanie z objazdów. Ich możliwe trasy zostały wstępnie uzgodnione z DSDiK. Należy jednak zaznaczyć, że są to wstępne założenia. Szczegółowe trasy objazdów dla każdego etapu prac zatwierdzone zostaną po ich przedstawieniu przez wykonawcę. Będziemy o nich informować na bieżąco - dodaje Maciej Wołodko.

Drogowcy apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do oznakowania, dostosowanie prędkości do warunków jazdy zwężoną autostradą oraz o korzystanie z zalecanych objazdów, które podajemy poniżej.

- Dla bezpieczeństwa pasy ruchu o przeciwnych kierunkach zostaną oddzielone prawdopodobnie metalowymi barierami, które nie uszkodzą także nawierzchni jezdni czynnej - wyjaśnia Przemysław Padło

Od 2014 roku wyremontowano 40,101 km autostrady A4. Na rok 2017 planuje się remont 21,136 km.

Remont na autostradzie A4. Zobacz objazdy   Objazd 1 (kliknij w obrazek, aby powiększyć) Archiwum GDDKiA

Remont na autostradzie A4. Zobacz objazdy   Objazd 2 (kliknij w obrazek, aby powiększyć) Archiwum GDDKiA

Remont na autostradzie A4. Zobacz objazdy   Objazd 3 (kliknij w obrazek, aby powiększyć) Archiwum GDDKiA

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama