Obama: W atakach dronów ginęli cywile

dodane 02.04.2016 08:39

PAP |

Podczas ostatniego dnia Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyznał, że w amerykańskich atakach dronów przeciwko podejrzanym o terroryzm śmierć ponosili cywile, co "nie powinno mieć miejsca".

Obama: W atakach dronów ginęli cywile   ANDREW HARRER /PAP/EPA Barack Obama podczas Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie; 01.04.2016 r.

Dodał, że jego administracja wykazuje "niezwykłą ostrożność" w przeprowadzaniu ataków tam, gdzie obecne są kobiety i dzieci.

Jednocześnie zaznaczył, iż przez ostatnie kilka pracowano nad tym, aby zapobiegać ofiarom śmiertelnym wśród cywilów.

"W sytuacji wojny musimy wziąć na siebie odpowiedzialność, jeśli nie działamy w sposób właściwy" - powiedział podczas konferencji prasowej.

W przeprowadzanych niedawno przez Stany Zjednoczone atakach dronów oraz innych atakach z powietrza odnotowano wiele ofiar wśród cywilów. W bombardowaniu obozu treningowego Państwa Islamskiego w Libii, do którego doszło w lutym, zginęło 40 osób. Atak amerykańskiego drona przeprowadzony 5 marca przeciwko terrorystycznemu ugrupowaniu Al-Szabab spowodował śmierć 150 osób w Somalii.

W październiku ubiegłego roku w ataku lotnictwa USA, który wymierzony był przeciwko talibom, został trafiony szpital prowadzony przez Lekarzy Bez Granic (MSF) w miejscowości Kunduz, w Afganistanie. Szef MSF Christopher Stokes powiedział wówczas, że "w związku z domniemaniem popełnienia zbrodni wojennej organizacja domaga się, by w sprawie zdarzenia zostało przeprowadzone całościowe i przejrzyste śledztwo". Za błędy, które doprowadziły do tego bombardowania, ponad 12 pracowników amerykańskiej armii ukarano dyscyplinarnie. Nie postawiono im jednak zarzutów..

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PREZYDENT, SZCZYT, USA, WOJNA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 _jasiek 02.04.2016 13:51
Obama wręcz popiera Planned Parenthood i reprezentowane przez nich poglądy.
Plusów: 0 Adamigo 02.04.2016 11:24
Niezalogowany użytkownik No bardzo to piękne, ale w akcjach Planned Parenthood też giną cywile - no bo przecież nie wojskowi? - i tu już pan prezydent nie jest taki przejęty. A liczbowo wypada to znacznie gorzej. No chyba że pan prezydent porównuje wagę ofiar, to może być wtedy różnie.

wszystkie komentarze >