"Przyćmił wszystkich innych świętych"

dodane 02.04.2016 08:52

PAP |

Jan Paweł II był nie tylko papieżem, ale i biskupem Rzymu; chętnie spotykał się z mieszkańcami stolicy Włoch i modlił się w tamtejszych świątyniach; z 333 odwiedził 317 parafii rzymskich - mówi PAP licencjonowany przewodnik po Rzymie Jerzy Sawko.

"Przyćmił wszystkich innych świętych"   Henryk Przondziono /Foto Gość Jan Paweł II z 333 rzymskich parafii odwiedził 317

Mieszkańcy Rzymu widzieli w papieżu swojego biskupa. "Chcieli go widzieć w swoich parafiach i spotykał się z nimi nieustannie, bo z tych 333 parafii rzymskich odwiedził 317" - opowiada Sawko. Jak dodaje, odwiedzał ich podczas wielkich świąt, które dla Kościoła powszechnego nie są ważne albo są ważne lokalnie i celebrowane w niezwykły sposób. Jednym z takich świąt - podaje przykład Sawko - jest 8 grudnia, kiedy rzymianie spotykają się ze swoim biskupem na placu Hiszpańskim, który w ich imieniu składa Niepokalanej wiązankę białych kwiatów.

Wspomina, że papież Polak spotykał się z mieszkańcami Rzymu w sanktuariach lokalnych, których większość turystów nie odwiedza. "Sanktuarium Divino Amore, malutkie sanktuarium Santa Maria in Via Lata przy Madonna del Pozzo - Madonny od studni, chętnie odwiedzał. Nie mówiąc o tym, kiedy modlił się przed obrazem Maryi Obrończyni Ludu Rzymskiego w Bazylice Santa Maria Maggiore, bardzo chętnie to czynił z okazji jej święta, które wypada w sierpniu każdego roku" - wymienia.

Parafianie byli obecni przy swoim biskupie w ostatnich dniach jego życia. "Widziałem, że po raz drugi razem z papieżem umierała Italia, nie tylko Polska, nie tylko cały świat. Tak się podobno zdarzyło z Janem XXIII, którego rzymianie też bardzo kochali, ale Jan Paweł II przez swój długi pontyfikat głęboko im zaszedł za skórę i do dzisiaj to widać. Do dzisiaj w każdej parafii są jego obrazy" - mówi.

Jego zdaniem najlepszym dowodem jest to, że do dzisiaj parafie organizują pielgrzymki do jego grobu. "Przyćmił wszystkich innych świętych.(..) Jego grób to magnes, który przyciąga ludzi z całego świata" - dodaje.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JAN PAWEŁ II, KOŚCIÓŁ, PAP, ŚDM2016

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Anonim (konto usunięte) 04.04.2016 11:17
Niezalogowany użytkownik

Kto to jest odpowiedzialny w GN od zamieszczanych
w nim poszczegóglnych tytułów, czyli wizytówki
zamieszczanego tematu, który wielce kuleje i pozostawia dużo do życzenia ???

np. co i kogo natchnęłoi tak ubliżyć,
św Janu Pawłowi tym bezsensowym tytułem ???
Przyćmił wszystkich innych świętych"
dalej ten inbecylny wer balizm Jakby z pogranicza
kultu jednostki...
np Mieszkańcy Rzymu widzieli w papieżu swojego biskupa. "- jakby- kiedyś prawnie mogło inaczej być ??? Sawko. Jak dodaje,co za gali-
matias odwiedzał ich podczas wielkich świąt, które dla Kościoła powszechnego nie są ważne albo są ważne lokalnie i celebrowane w niezwykły sposób.
Inny ton o jakimś innym przyćmieniu to w tym samy GN jest: „Nikt nie przyjdzie - pomyślałem patrząc na dziesięć zniczy pod portretem Jana Pawła II. Jestem Tomasz, małej wiary.“

wszystkie komentarze >