107,6 FM

Będzie komisja śledcza ws. Amber Gold?

Platforma i Kukiz'15 są za powołaniem komisji śledczej ws. Amber Gold, choć PO chce rozszerzyć wniosek o sprawę związaną z aferą SKOK-ów. PSL nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie, a Nowoczesna będzie za, jeśli w tej sprawie pojawią się "wątki polityczne".

Premier Beata Szydło i ministrowie jej rządu przedstawili w środę w Sejmie raport podsumowujący rządy koalicji PO-PSL. Szefowa rządu zapowiedziała m.in., że zwróci się do Sejmu o powołanie komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold.

Szef klubu Platformy Sławomir Neumann poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że Platforma poprze wniosek o powołanie komisji śledczej ws. afery Amber Gold, a nawet go rozszerzy.

"Będziemy chcieli rozszerzyć wniosek o komisję śledczą dotyczącą Amber Gold - o sprawę związaną z aferą SKOK-ów, o te kilka miliardów złotych, które Polacy musieli zapłacić i (sprawę) pół miliona osób, pokrzywdzonych w SKOK-ach" - powiedział Neumann.

Jak ocenił, pierwszym świadkiem, który powinien stanąć przed komisją śledczą, powinien być wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, który w czasie rządu PO-PSL był ministrem sprawiedliwości.

Za powołaniem sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold będzie też głosował klub Kukiz'15.

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział w środę PAP, że jego klub popiera pomysł powołania takiej komisji i będzie głosował za jej powstaniem.

"Tak, jesteśmy za powołaniem komisji śledczej ds. afery Amber Gold, ta afera z uwagi na wiele powiązań personalnych, politycznych na pewno wymaga wyjaśnienia przez komisję śledczą" - przekonywał Kulesza.

Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła w rozmowie z PAP, że dla jej ugrupowania "nie ma żadnej wątpliwości, że w tej chwili tą sprawą powinna zajmować się prokuratura i sąd". "Jeżeli pojawią się tam wątki o charakterze typowo politycznym, to wtedy może powstać komisja śledcza" - wyjaśniła.

Ludowcy nie podjęli jeszcze decyzji ws. powołania komisji. "Pytanie brzmi, czy wniosek ten zostanie poszerzony o SKOK-i; dziś chyba kolejny SKOK upadł" - powiedział dziennikarzom w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że ludowcy poczekają z decyzją na ewentualne "poszerzenie" wniosku o powołanie komisji.

Wcześniej poseł PSL Krzysztof Paszyk powiedział PAP, że jego partia jest konsekwentnie przeciwna pomysłom powoływania komisji śledczych, choć zastrzegł, że nie ma w tej sprawie jeszcze oficjalnej decyzji klubu PSL.

"Bazując na doświadczeniach ostatnich kilkunastu lat można powiedzieć, że żadna z komisji śledczych nie przybliżyła opinii publicznej do prawdy" - podkreślił poseł. Dodał, że według ludowców najlepszym rozwiązaniem w sprawie Amber Gold i innych sprawach byłoby wyposażenie komisji ds. służb specjalnych w uprawnienia śledcze.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Od 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła o ogłoszenie upadłości już sześciu SKOK-ów. SKOK Polska, SKOK Wołomin, SKOK Wspólnota, a na początku tego roku SKOK Kujawiak; ostatnio SKOK Jowisz i SKOK Arka.

W lutym Bankowy Fundusz Gwarancyjny podał, że od 2014 r. przeznaczył 2,2 mld zł na wypłaty dla deponentów SKOK Wołomin, 817,5 mln zł - deponentów SKOK Wspólnota i 183,9 mln zł - deponentów SKOK Kujawiak.

Do marca w sumie w ośmiu kasach KNF wprowadziła zarząd komisaryczny. Od objęcia kas nadzorem komisji w 2012 r. kilka kas zostało przejętych przez banki lub inne SKOK-i.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama