107,6 FM

Przeklinając drzewo figowe

Rabbi, patrz, drzewo figowe, któreś przeklął, uschło! Mk 11,21

Jezus przybył do Jerozolimy i wszedł do świątyni. Obejrzał wszystko, a że pora była już późna, wyszedł razem z Dwunastoma do Betanii.

Nazajutrz, gdy wyszli z Betanii, poczuł głód. A widząc z daleka figowiec, okryty liśćmi, podszedł ku niemu zobaczyć, czy nie znajdzie czegoś na nim. Lecz podszedłszy bliżej, nie znalazł nic prócz liści, gdyż nie był to czas na figi. Wtedy rzekł do drzewa: «Niechaj już nikt nigdy nie je z ciebie owocu!» A słyszeli to Jego uczniowie.

I przyszli do Jerozolimy. Wszedłszy do świątyni, zaczął wyrzucać tych, którzy sprzedawali i kupowali w świątyni, powywracał stoły tych, co zmieniali pieniądze, i ławki sprzedawców gołębi; nie pozwolił też, żeby ktoś przeniósł sprzęt jakiś przez świątynię. Potem nauczał ich, mówiąc: «Czyż nie jest napisane: Mój dom ma być domem modlitwy dla wszystkich narodów? Lecz wy uczyniliście go jaskinią zbójców».

Kiedy doszło to do arcykapłanów i uczonych w Piśmie, szukali sposobu, jak by Go zgładzić. Czuli bowiem lęk przed Nim, gdyż cały tłum był zachwycony Jego nauką.

Gdy zaś wieczór zapadł, Jezus i uczniowie wychodzili poza miasto. Przechodząc rano, ujrzeli figowiec uschły od korzeni. Wtedy Piotr przypomniał sobie i rzekł do Niego: «Rabbi, patrz, figowiec, który przekląłeś, usechł».

Jezus im odpowiedział: «Miejcie wiarę w Boga! Zaprawdę, powiadam wam: Kto powie tej górze: Podnieś się i rzuć w morze, a nie zwątpi w duszy, lecz wierzy, że spełni się to, co mówi, tak mu się stanie. Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co prosicie w modlitwie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie. A kiedy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie coś przeciw komuś, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze».


Jezus, przeklinając drzewo figowe, chciał pokazać swoim uczniom, jak silne jest słowo wypowiedziane z wiarą. Oczywiście nie namawia w tym kontekście do przeklinania, a wręcz przeciwnie: namawia do modlitwy z wiarą. Jednak przykład uschniętego drzewa silnie podziałał na uczniów. Jezus pokazuje przy okazji, że tak jak można modlić się mało skutecznie, czyli bez wiary, lub skutecznie, czyli z wiarą, tak można też przekląć kogoś mało skutecznie lub bardzo skutecznie, w zależności od naszej wiary w moc tego przekleństwa i naszego gorącego pragnienia, żeby tej osobie przytrafiło się coś złego. Gdy bowiem przeklinamy kogoś, wyzywamy, źle mu życzmy, to nie jest to tylko puste słowo. To jest przyzywanie mocy złego ducha, aby szkodził przeklinanej właśnie osobie. Osoba przeklinająca staje się tym samym współpracownikiem złego ducha. Tak jak osoba modląca się jest współpracownikiem Boga. Tak więc chrześcijanin przeklinać nie może. Jak pisze św. Jakub: „Przy pomocy języka wielbimy Boga i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże. Z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi!”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  27.05.2016 13:02

  Przeklina się też czynem i wyborem - nawet, jeżeli słowem przesyła się „błogosławieństwo”. Ogarek dla Boga nie rekompensuje świeczki dla diabła, podobnie jak pokarm podany jedną ręką nie niweluje ciosu zadanego drugą …

  doceń 0
 • gut
  27.05.2016 13:50
  Ciekawe zinterpretowane. ;)
  doceń 1
 • mła
  27.05.2016 20:36
  Myślę, że Jezus w tych dwóch zdarzeniach -drzewo figowe bez owoców, i kupcy w Światyni, chciał nam wszystkim pokazać że jest Bogiem miłosierdzia, ale też SPRAWIEDLIWOŚĆI i sądu.
  To, co marne, bezużyteczne w oczach Boga zostaje odrzucone.
  Jedynie Bóg jest Sędią, człowiek nie ma prawa nikogo przeklinać w Imie Boga, a już na pewno w swoje.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter