107,6 FM

Jak kameleon

Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy uważali Jana rzeczywiście za proroka. Mk 11,32

Jezus wraz z uczniami przyszedł znowu do Jerozolimy.

Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i zapytali Go: «Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żebyś to czynił?»

Jezus im odpowiedział: «Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi».

Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „Z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” Powiemy: „Od ludzi”». Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy rzeczywiście uważali Jana za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy».

Jezus im rzekł: «Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię».


Wydaje się, że potrzeba uznania w oczach innych to jedno z największych naszych zniewoleń. Woody Allen w 1983 r. nakręcił film „Zelig”. Główny bohater Leonard Zelig niczym kameleon dostosowuje swój wygląd i osobowość do okoliczności, w których się znajduje. I choć Leonard Zelig nigdy nie istniał, to jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że jego historia w jakimś sensie jest prawdziwa. Jest wielu Zeligów. Sam nim jestem. Codziennie miliony ludzi starają się upodobnić do otaczającego ich towarzystwa, chcą być tacy sami, chcą być akceptowani. Chociaż fascynują nas outsiderzy, ci, którzy mają odwagę iść pod prąd, bez względu na to, co pomyślą o nich inni. Być outsiderem, znaczy ryzykować niezrozumienie i odrzucenie. W skrajnych sytuacjach cierpienie i śmierć. Tak było w przypadku Jezusa, największego outsidera wszech czasów. Dopóki słowo ludzi będzie dla nas znaczyło więcej niż słowo Boga, Bóg nic nam nie powie. A nawet jak powie, to i tak nie będziemy tego słyszeć. Jak to zmienić? Prosić Boga o łaskę wzgardzenia ludzką opinią. Ja zaczynam od dzisiaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Gość Julita
    28.05.2016 11:05
    Panie Adamie chwała Bogu za takiego Apostoła jakim Pan jest.Dzięki Bogu.Czuję się nieraz odrzucona i pytam dlaczego?Mam odpowiedź.Będe się modliła aby być i nie bać się być outsiderem!
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter