107,6 FM

Nazwy do wymiany

W Świętochłowicach jest ulica sowieckiego agenta – Marcelego Nowotki. W Rybniku – Władysława Hibnera, zabójcy. Ale już niedługo.

Jaką opinię wyda IPN, zapytany o Edwarda Gierka i Jerzego Ziętka? Dr Bogusław Tracz z katowickiego IPN zastrzega, że ich ocena wymaga szerokiej debaty, a zdania wśród historyków mogą być podzielone.

Pytamy go więc o osobistą opinię. – Edward Gierek był osobą, która nie tyle system komunistyczny wprowadzała, co już realizowała go w praktyce – podkreśla dr Tracz. – Polityka gospodarcza jego ekipy miała swoje plusy i minusy. Do plusów należy wzrost poziomu życia Polaków na początku lat 70. XX wieku. Nie można jednak zapominać o kosztach. To także Gierek jest odpowiedzialny za kryzys, który ciągnął się przez kilkanaście lat. Moim zdaniem dopiero ostatnio ten kryzys przezwyciężyliśmy. Za to, że w latach 70. mieliśmy w sklepach trochę bananów, zapłaciliśmy tym, że w latach 80. nie było nawet papieru toaletowego. Nie sądzę, żeby należało Edwarda Gierka upamiętniać – mówi.

Doktor Tracz próbuje też ważyć argumenty odnośnie do Jerzego Ziętka. Przyznaje, że zrobił sporo dobrego dla Śląska i był dobrym administratorem, co wśród komunistów było niezwykle rzadkie. Wszedł jednak w system władzy już w przepojonych zbrodnią latach 40., kiedy ludzie ginęli bez wieści, a więzienie przy Mikołowskiej w Katowicach było pełne „wrogów ustroju”. – Czy on o tym nie wiedział? Bardzo dobrze wiedział – ocenia. I dodaje, że w nazistowskich Niemczech też było wielu sprawnych administratorów, których jednak nikt dziś nie upamiętnia, bo służyli zbrodniczemu systemowi.

– Nie do końca zdajemy sobie w Polsce sprawę, jak bardzo komunizm był systemem przestępczym i zbrodniczym – przekonuje. – Jeżeli mamy kogoś upamiętniać z okresu PRL, to np. ludzi nauki lub sztuki. Tych, którzy doszli do sukcesów własną pracą, a nie wspomagali się karierą polityczną. A jeśli nie możemy się dogadać w Radzie Miasta, to możemy z tego wybrnąć, nadając nazwy takie jak „Storczyków” i „Tulipanów”. Nieraz to będzie nazwa bardziej pasująca do miejsca – uważa.•

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama