Papież: Wielcy święci byli wielkimi grzesznikami

dodane 02.06.2016 13:47

KAI |

Franciszek w bazylice Matki Bożej Większej mówił, że nasz grzech jest „rezerwuarem miłosierdzia”.

Papież: Wielcy święci byli wielkimi grzesznikami   GIORGIO ONORATI /PAP/EPA Ojciec Święty zauważył, że nasz grzech jest „rezerwuarem miłosierdzia”.

Niemal wszyscy wielcy święci byli wielkimi grzesznikami lub, jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus, zdawali sobie sprawę, że jedynie dzięki łasce Bożej nimi nie byli - powiedział papież Franciszek w swym drugim rozważaniu, jakie wygłosił w bazylice Matki Bożej Większej podczas rekolekcji dla księży w ramach Jubileuszu Kapłanów w czasie Roku Świętego Miłosierdzia. Przekonywał, że wśród tych, którzy działają na rzecz zwalczania uzależnień, zazwyczaj najlepiej pomagają ci, którzy sami zostali od nich ocaleni, a „najlepszym spowiednikiem jest zwykle ten, kto się lepiej spowiada”.

Ojciec Święty zauważył, że nasz grzech jest „rezerwuarem miłosierdzia”. Często jednak się zdarza, że „nasz grzech jest jak sito, jak dziurawy dzbanek, z którego w krótkim czasie wypływa łaska”, dlatego Jezus powiedział Piotrowi, że „trzeba wybaczyć siedemdziesiąt siedem razy”. - Bóg niestrudzenie przebacza, nawet wtedy, gdy widzi, że jego łasce nie udaje się zapuścić silnych korzeni w glebie naszego serca, gdy widzi, że droga jest trudna, pełna chwastów i skalista. Stale na nowo zasiewa swoje miłosierdzie i przebaczenie - stwierdził Franciszek.

Przekonywał, że Bóg jest zawsze „większy od naszej świadomości” grzechu, „nie tylko niestrudzenie nam przebacza, ale odnawia także bukłaki, w które przyjmujemy Jego przebaczenie”. Tym nowym bukłakiem jest samo „Jego miłosierdzie, na ile jest doświadczane w nas samych i na ile wprowadzamy je w życie, pomagając innym”. - Serce, które otrzymało miłosierdzie nie jest sercem połatanym, ale sercem nowym, stworzonym na nowo. To serce, o którym Dawid mówi: „Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha” - mówił papież. Dodał, że jest to „serce, które wie, że zostało stworzone na nowo dzięki połączeniu swej nędzy z przebaczeniem Boga i dlatego «jest to serce, które otrzymało miłosierdzie i daje miłosierdzie»”. Doświadcza ono „dobrodziejstw łaski wobec swego zranienia i wobec swojego grzechu, odczuwa, że miłosierdzie uspakaja jego winę, nawadnia miłością jego oschłość, rozpala na nowo jego nadzieję”.

Pełny tekst papieskich rozważań

- Dlatego też kiedy równocześnie i z tą samą łaską przebacza tym, którzy mają wobec niego jakiś dług i współczuje tym, którzy są także grzesznikami, to owo miłosierdzie zakorzenia się w glebie żyznej, w której woda się nie zatraca, ale daje życie. Pełniąc to miłosierdzie, które naprawia krzywdy innych, nikt nie jest lepszy, by pomóc w jego uleczeniu, niż ten, kto podtrzymuje żywe doświadczenie bycia przedmiotem miłosierdzia wobec tego samego zła. Widzimy, że wśród tych, którzy działają na rzecz zwalczania uzależnień, zazwyczaj najlepiej rozumieją, pomagają i wymagają od innych, właśnie ci, którzy sami zostali od nich ocaleni. A najlepszym spowiednikiem jest zwykle ten, kto się lepiej spowiada. Niemal wszyscy wielcy święci byli wielkimi grzesznikami lub, jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus, zdawali sobie sprawę, że jedynie dzięki łasce Bożej nimi nie byli - zauważył Ojciec Święty.

Wskazał, że warto podziwiać tych, „którzy pozwolili, aby ich serce zostało odrodzone przez miłosierdzie i abyśmy dostrzegli w jakim «rezerwuarze» je otrzymali” Ukazał to na przykładzie świętych: Pawła, Piotra, Jana, Augustyna, Franciszka, Ignacego, Proboszcza z Ars w literackiej wersji Bernanosa, argentyńskiego Proboszcza Brochero, wietnamskiego kardynała Françoisa Xaviera Nguyễna Văn Thuậna, a na zakończenie skupił się postaci Matki Bożej jako „naczyniu miłosierdzia”.

The Vatican - Polski Jubileusz Kapłanów - 02.06.2016

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Gość 03.06.2016 12:45
Niezalogowany użytkownik Żeby zostać świetym trzeba najpierw ciężko grzeszyć?
Plusów: 0 Król Dawid 02.06.2016 19:20
Niezalogowany użytkownik Może zacznijmy najpierw publicznie mówić o możliwości odpuszczenia grzechów, nie o pieniądzu, gospodarce, pracy, rozrywce czy wielkich ideach.

Człowiek który posiada wolną wolę wie, że czyni zło, rozumie jego konsekwencje i odwraca się od niego samodzielnie lub z pomocą innych.

My mówimy o grzechu głównie w kontekście kary za grzech lub definicji prawnej czynu. Niestety nikt z nas nie ma do tego prawa. Jezus wyraźnie powiedział Piłatowi, że sąd świecki ma prawo nie do karania, lecz do formowania. Karanie jest w tym przypadku zemstą, a nie sprawiedliwością. Resocjalizacja jest jedynym sensem kary za czyn zagrożony karą w prawie. My nie mamy prawa domagać się sprawiedliwości, ponieważ jako ludzie nie znamy jej sensu.

Życie w grzechu nie wyklucza życia w Prawdzie. Człowiek powinien być w pierwszej kolejności świadomy swojego grzechu, żeby móc się od niego odwrócić. Nawrócenie powinno nastąpić radykalnie i dobrowolnie. Ochrona przed złem i jego konsekwencjami nie polega na wzbudzaniu w kimś wątpliwości co do czynu, którego nie zawsze musi być świadomy. Tylko pouczanie kogoś przed przystąpieniem do Sakramentów w stanie nieuświadomionego grzechu ciężkiego i bez Spowiedzi jest obowiązkiem wierzącego.

Wg prezesa PiS, żeby było wybaczenie musi być wyznanie grzechów. Jest tylko jeden problem grzechy wyznaje się w konfesjonale, a nie byle komu i byle gdzie. Oczywiście po takim wyznaniu nie powinno się postępować tak jakby tej Spowiedzi nie było. Ciężko jednak oczekiwać od ludzi o zatwardziałym sercu, żeby nie drwili nawet z ważności Sakaramentów. Na szczęście zawiłości duszy człowieka nie są naszym problemem. Ten Który zna sprawiedliwość pouczy ich w chwili śmierci i dniu Sądu Ostatecznego.

Problem ludobójstwa np. Ormian nawet jeżeli kwalifikowany jako ludobójstwo nie przekreśla możliwości porozumienia. Przykładowo gdyby Ormianie uznali, że ludobójstwo jest ludobójstwem, ale uświadomili sobie, że zaangażowali się po jednej ze stron walczących w konflikcie musieliby zdać sobie sprawę, że są ofiarami Turków, ponieważ nie potrafili dostosować się do warunków które narzuciły im strony walczące. Dzisiaj Turcy mają problem z Kurdami, którzy także domagają się niepodległości. Powstanie Kurdystanu przekształcałoby ten dylemat we wzajemną wrogość. Mimo to jest ono konieczne.

Módlmy się o to, żeby Chrystus przemienił nas w Siebie. Świat może poznać pokój serca tylko wtedy kiedy zostaną odpuszczone jego grzechy. Chrystus jest właśnie tam najbardziej ukryty. Nawet nie muszę o Nim mówić. Dla głosiciela jest to zrozumiałe samo przez się. Maleńka wiara pozwala dostrzegać cuda. Przez brak wiary tych cudów albo nie ma albo nie potrafimy ich dostrzec.
Plusów: 4 waldi 02.06.2016 18:41
Niezalogowany użytkownik "Nasz grzech jest "rezerwuarem miłosierdzia"".

To olbrzymi skrót myślowy, efektowny kolokwializm, niedbałe wyrażenie i przez to wieloznaczne.
Ktoś może pomyśleć, że im mocniej się grzeszy, tym bardziej się to Bogu podoba i przez to nie szczędzi miłosierdzia. Naszą sprawą jest grzeszyć, a sprawą Boga być miłosiernym. A więc grzeszmy ile się da. Franciszek nie to miał na myśli, lecz raczej to, iż popełnione ciężkie grzechy mogą (choć nie muszą!) doprowadzić do ich świadomości, co z kolei wywoła skruchę, żal, umożliwi pokutę, spowiedź itd.
Biskup Rzymu nie bierze jednak pod uwagę tego, że jako głównego biskupa w świecie chrześcijańskim obowiązuje precyzyjna nauka, wyrażana ścisłymi i przemyślanymi słowami. Często jednak z pogardą wyraża się o naukach teologicznych. Nie ceni ich. Szkoda,bo jemu samemu znacznie ułatwiłyby życie, a wiernym właściwe zrozumienie jego wypowiedzi, które niestety wprowadzają w błąd.
Plusów: 5 Barbara966 02.06.2016 17:14
Ten papież to tak mówi niejasno, trzeba sie zastanawiac o co mu chodziło? Może o to że zanim weszli na drogę świętości bywali wielkimi grzesznikami? Czy moze o to, ze fajnie jest ciężko grzeszyć bo im większy grzech tym rezerwuar miłosierdzia sie powiększa? Szkoda , ze jego - papieża mowa nie jest jasna tak-tak, i nie-nie znaczy!Dziwna jest ta cała sytuacja z Franciszkiem, to co mówi jest dziwne, to co robi też. Wziąwszy pod uwagę, że lobbowało na jego rzecz wielu kardynałów z płn. i pd. Ameryki to chyba jego wybór na papieża powinien być unieważniony? Z tego właśnie powodu!

wszystkie komentarze >

Reklama