107,6 FM

"Cześć ich pamięci. Za wolność naszą i waszą"

Prezydent Andrzej Duda odsłonił w czwartek na murze katolickiej katedry w Kopenhadze tablicę upamiętniającą małżeństwo Lucjana i Anny "Lone" Masłochów, zaangażowanych w ruch oporu w Danii podczas drugiej wojny światowej.

Para pobrała się w katolickiej katedrze św. Oskara w Kopenhadze 31 grudnia 1944 roku. Trzy dni później, 3 stycznia 1945 roku, "Lone" i Lucjan zginęli z rąk gestapo.

Porucznik Lucjan Masłocha ps. Mały do Danii trafił po ucieczce z obozu jenieckiego. Działał w polsko-duńskiej organizacji wywiadowczej "Felicja", która powstała wiosną 1941 roku.

Urodzoną w Polsce Dunkę Annę Louise "Lone" Christine Mogensen, aktywną działaczkę duńskiej organizacji ruchu oporu Holger Danske, a później także "Felicji", poznał w Kopenhadze.

"Lone" jako kurier przewoziła materiały wywiadowcze i broń do Szwecji, przechowywała i przerzucała tam uciekinierów. Brała także aktywny udział w przerzutach ludności żydowskiej do tego kraju.

Tajnego ślubu parze udzielił ksiądz Kjeld Geertz-Hansen, późniejszy biskup. Ten sam duchowny odprawił także mszę pogrzebową za zmarłych.

Para spoczywa na kopenhaskim cmentarzu bojowników ruchu oporu Mindelunden w Ryvangen. Ona jest jedyną kobietą wśród 106 bojowników, on jedynym cudzoziemcem pochowanym na tej nekropolii.

Anna "Lone" została odznaczona orderem Virtuti Militari. Jej mąż - Krzyżem Walecznych.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli też udział biskup Kopenhagi Czesław Kozon i ambasador Henryka Mościcka-Dendys. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Napisy w językach duńskim i polskim opowiadają historię Masłochów. "Cześć ich pamięci. Za wolność naszą i waszą" - głosi napis.

Polska para prezydencka przebywa z dwudniową wizytą w Danii.

Z Kopenhagi Katarzyna Nocuń (PAP)

kno/ mc/

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama