107,6 FM

Zjednoczone Królestwo u progu rozpadu?

Zarówno rząd Szkocji jak i Irlandii Płn. chcą, by ich kraje zostały w UE.

Zarówno w Irlandii Północnej jak i Szkocji w referendum ws. Brexitu zwyciężyła opcja pozostania Wielkiej Brytanii w UE. W Irlandii Północnej za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55,8 proc. wyborców (ponad 440 tys. głosów). W Szkocji z kolei ponad 1,661 mln wyborców wybrało pozostanie w UE. Za Brexitem głosowało nieco ponad milion wyborców, przewaga głosów prounijnych była zatem przytłaczająca. Wyniki ogólnobrytyjskie są jednak odmienne. Taki stan rzeczy i ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE może realnie grozić rozpadem Zjednoczonego Królestwa.

Do zjednoczenia Irlandii Północnej i Irlandii już wezwał wicepremier Irlandii Północnej Martin McGuinness. Jego zdaniem należy przeprowadzić w tej sprawie głosowanie.
- Poparcie dla pozostania w Unii Europejskiej jest w Irlandii Północnej zdecydowanie wyższe niż w pozostałej części Wielkiej Brytanii - powiedział.

Podobne stanowisko zajęła premier rządu Szkocji: Nicola Sturgeon  podkreśliła, że wyniki referendum jasno pokazują, że Szkoci widza swoją przyszłość w ramach UE.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama