107,6 FM

Ambony są różne

Byli znękani i porzuceni jak owce nie mające pasterza. Mt 9,36

Przyprowadzono do Jezusa opętanego niemowę. Po wyrzuceniu złego ducha niemy odzyskał mowę, a tłumy pełne podziwu wołały: «Jeszcze się nigdy nic podobnego nie pojawiło w Izraelu!»

Lecz faryzeusze mówili: «Wyrzuca złe duchy mocą ich przywódcy».

Tak Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w tamtejszych synagogach, głosił Ewangelię o królestwie i leczył wszystkie choroby i wszystkie słabości.

A widząc tłumy, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce niemające pasterza. Wtedy rzekł do swych uczniów: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo».


Trochę zaskakująca jest ocena tych, którzy chodzili za Jezusem: „byli znękani i porzuceni jak owce nie mające pasterza”. Jak to: czyż ci ludzie nie mieli swoich kapłanów i swoich uczonych w Piśmie? Czyż nie mieli swoich synagog, w których przynajmniej raz w tygodniu mogli usłyszeć Boże słowo wraz ze stosownym wytłumaczeniem? Czyż nie żyli wśród nich przykładni w przestrzeganiu prawa faryzeusze? Jak można było tak powiedzieć? No właśnie. Pasterze byli, ale jakby ich nie było. A dziś, cóż, czasem bywa podobnie. Są różnorakie ambony, w tym także medialne, jest obowiązkowa niedzielna Msza z czytaniem Bożego słowa i homilią, są kapłani, są uczeni w Piśmie publikujący mądre przemyślenia i są gorliwcy w przykładnym zachowywaniu Bożego prawa. Mimo to wielu ludzi żyje z dala od Boga, są zajęci codzienną krzątaniną, poszukiwaniem wygodnego i przyjemnego życia. Ich wina? Może. A może po prostu to my jesteśmy marnymi pasterzami, bo zajęci swoimi ważnymi sprawami nie umiemy z nimi być, nie umiemy dla nich tracić czasu... Może nie, ale na pewno warto się nad tym zastanowić.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Gabriela
    05.07.2016 13:30

    To nie „my” jesteśmy pasterzami. I to nie „my” mamy nimi być. Źle, gdy miesza się porządki i zastępuje to, czego zastąpić się nie da, ani zastępować nie wolno. Ostatecznie to sam Bóg jest Pasterzem swego ludu.

    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter