107,6 FM

Uciekać czy dać świadectwo?

Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Mt 10,23

Jezus powiedział do swoich apostołów:
«Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie.

Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was prowadzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was.

Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy».


Dziś w Syrii wielu chrześcijan stanęło przed trudnym pytaniem: uciekać, starając się ratować życie, czy zostać i dać świadectwo wiary, choćby nawet oznaczało to śmierć? Patrząc na życie Jezusa, odnajdujemy ciekawe momenty związane z tym tematem. Oto Jezus w Nazarecie mówi, że nie zrobi tu żadnego cudu. Rozgniewany lud zamierza Go zabić, On jednak „przeszedłszy pośród nich, oddalił się”. W Ewangelii Jana czytamy: „Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi mieli zamiar Go zabić”. W Ewangelii Łukasza: „Arcykapłani i uczeni w Piśmie szukali sposobu, jak by Go zabić, gdyż bali się ludu.” Jak wiemy, ostatecznie gdy Piotr w chwili aresztowania Jezusa wyciąga miecz, On mówi: „Czyż nie mam pić kielicha, który Mi podał Ojciec?”. Otóż odpowiedź na pytanie: uciekać czy dać świadectwo, można znaleźć, trwając w Duchu Świętym. Z jednej strony Jezus dziś mówi: „uciekajcie”, z drugiej zaś strony, że w chwili męczeństwa będzie nam dane, co mamy mówić. Tak więc nie zawsze uda się uciec. Jedno jest pewne: trzeba trwać w Duchu Świętym. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Gabriela
    08.07.2016 11:41

    Najgorzej gdy Duch mówi a ten, do którego kierowane jest Jego słowo chroni się i ucieka przed Nim przekonując samego siebie i innych, że ucieka przed … prześladowcami. Cóż, prędzej czy później sam zda sprawę ze swoich czynów i wyborów. Bóg nie pozwoli zaszachować się faktem dokonanym. Nie każdy ludzki wybór to wynik Bożej woli.

    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter