Polska może być wyspą wolności

dodane 02.07.2016 12:33

Tomasz Gołąb

zobacz galerię 

Jarosław Kaczyński na V Kongresie PiS zapowiada zmianę konstytucji, nowy porządek gospodarczy i wzmocnienie UE.

Polska może być wyspą wolności   Tomasz Gołąb /Foto Gość - Nie ustąpiliśmy. Wykazaliśmy determinację, twardość i daliśmy radę, zwyciężyliśmy - mówił Jarosław Kaczyński

- Od listopada 2015 r. stanęliśmy przed nowym, niesłychanie trudnym wyzwaniem: wypełnieniem obietnic. Obiecaliśmy Polskę suwerenną, solidarną, sprawiedliwą i silną. Musimy to zrealizować - mówił prezes Jarosław Kaczyński, rozpoczynając V Kongres Prawa i Sprawiedliwości.

W Warszawie zgromadziło się ponad tysiąc delegatów partii, by wybrać nowe władze PiS. Jedynym kandydatem na prezesa jest Jarosław Kaczyński. Uczestnicy kongresu wybiorą 120 członków Rady Politycznej, a także członków sądu dyscyplinarnego i krajowej komisji rewizyjnej.  

Kongres w Hali Expo XXI na Woli rozpoczął się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Delegaci uczcili minutą ciszy także zmarłych członków partii: premier Zytę Gilowską, senatora Zbigniewa Romaszewskiego, posła Artura Górskiego, Władysława Bukowskiego i Andrzeja Stępnia.

-  Mamy osiem miesięcy od przejęcia władzy. Zbyt mało, by dokonywać podsumowań. Proponuję, by kolejna tura kongresu odbyła się po roku władzy, pod koniec 2016 r. - zapowiedział prezes Jarosław Kaczyński, przypominając drogę PiS do wygranych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

- Słyszeliśmy wrogie okrzyki, rechot i "dobre rady": "Ustąpcie, choćby w sprawie Smoleńska". Nie ustąpiliśmy. Wykazaliśmy determinację, twardość i daliśmy radę, zwyciężyliśmy. To były konieczne warunki tego zwycięstwa. Ale bardzo ważne były także inwencja i pomysły. Potrafiliśmy pokazać, mimo blokady medialnej, że istnieje alternatywa - mówił prezes, wywołując huczne oklaski. Podobne rozległy się, gdy prezes PiS mówił, że ustąpił z kandydowania na premiera, bo przez 25 lat od powołania partii Porozumienie Centrum był "przedmiotem nieustannej obróbki ze strony zwolenników III RP i wiedział, że ponownie skupi na sobie całą agresję przeciwników". - To szczególna sytuacja, gdy chcecie mi bić brawo za to, że nie jestem premierem - żartował.

  Prezes PiS mówił, że nadszedł czas realizacji obietnic wyborczych: zadbania o suwerenność Polski na arenie międzynarodowej, wyrównanie szans i poziomu życia mieszkańców wsi i miast, które dziś niszczą solidarność i społeczeństwo. Dodał, że potrzebne jest przywrócenie solidarności, by każdy - ten, kto ma miliardy, i ten biedniejszy - czuli, że są traktowani równo. Domagał się też Polski silnej, takiej, która radzi sobie w obliczu powodzi czy wyzwań na rynku mieszkaniowym.

- To naprawa państwa: spokojna, czasem ostrożna, ale konsekwentnie idąca w kierunku nowego państwa, które nie będzie miało już nic wspólnego z komunizmem i postkomunizmem. To jest przebudowa życia społecznego w kierunku nowej redystrybucji dóbr i to ostateczne odrzucenie Balcerowicza. To nowy porządek gospodarczy, czyli plan Morawieckiego. Musimy go realizować - podsumował Jarosław Kaczyński, prosząc o zaangażowanie członków PiS, w tym utrzymywanie dialogu ze społeczeństwem, a także więcej zmian personalnych, których kluczem powinny być kompetencje i uczciwość.

- Kto się im przeciwstawia, działa przeciw nam, wspiera naszych przeciwników. PiS chce zmienić Polskę, ale nie chce tego uczynić dla siebie, ale dla Polaków. Chce ich życie uczynić lepszym: by zakładano rodziny, wracali emigranci, rodziły się dzieci. To wymaga lat i kolejnych zwycięskich wyborów. I my mimo wściekłych ataków mamy na to wielką szansę. Ale pod dwoma warunkami: że dotrzymamy zobowiązań. I że nasze rządy będą przeciwieństwem PO i PSL, że będą uczciwe i kompetentne - dodał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zapowiedział również prace nad nową konstytucją, powątpiewają, by mogło się udać ją zmienić w tej kadencji Sejmu. - To nie jest magiczny akt, ale może zapewnić więcej praworządności, może nam zapewnić wolność - zaznaczył. Odniósł się także do konfliktu z Trybunałem Konstytucyjnym. - To nie my łamiemy konstytucję, a prezes Rzepliński - powiedział, dodając że w Holandii w ogóle nie ma Trybunału Konstytucyjnego. - Pójdziemy w tej sprawie własną drogą - zapowiedział. Dodał też, że PiS chce wzmocnienia Unii Europejskiej, zgodnie z zasadą pomocniczości i poszanowaniem dorobku i różnorodności kultur państw ją budujących. - Polska może stać się w UE wyspą wolności.

Po prezesie głos zabrali liderzy: Polski Razem Jarosław Gowin i Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

czyta także:

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JAROSŁAW KACZYŃSKI, KONGRES, PIS

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Edgar 03.07.2016 09:34
Jak wiadomo, szeregowy poseł, prezes kaczętnika mówi prawdę jak się pomyli. Chociaż bardzo rzadko mu się to zdarza to ostatnio prawda wymknęła się do opinii publicznej cyt.: "I my, proszę państwa, mimo wściekłych ataków, mamy na to zwycięstwo pełną szansę. Ale pod dwoma warunkami: pierwszy z nich to to, że dotrzymamy zobowiązań, a drugi, że nasze rządy będą przeciwieństwem rządów prawa". http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Niefortunne-przejezyczenie-Jaroslawa-Kaczynskiego-Nasze-rzady-beda-przeciwienstwem-rzadow-prawa,wid,18406151,wiadomosc.html?ticaid=1174c9
Ps. Nie uważam, że było to niefortunne przejęzyczenie.
Plusów: 1 Stefan1 02.07.2016 19:23


PAPAGAI,papagai przerobił zieloną wyspę na wyspę wolności????>
Wolność to będziemy mieć gdy PIS na Białoruś się przeniesie.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.

Reklama