107,6 FM

Jak przeżyć ten szczyt?

Zamknięte ulice, zlikwidowane przystanki, zmienione trasy...

W najbliższych dniach najłatwiej i najpewniej po stolicy podróżować metrem. Wszystkie inne środki komunikacji miejskiej, a także podróż samochodem, a nawet rowerem mogą okazać się bardzo kłopotliwe. Przed mieszkańcami Warszawy kilka naprawdę trudnych dni. Na szczyt NATO przyjedzie ponad 50 oficjalnych delegacji państwowych, które będą podróżować z lotniska Okęcie na miejsce obrad na Stadionie Narodowym. Będą także spotykać się w Pałacu Prezydenckim, Pałacu Prymasowskim i Teatrze Wielkim. Ponieważ tak wysokiemu rangą spotkaniu, jakim jest szczyt NATO, towarzyszy najwyższy stopień zabezpieczeń, dla mieszkańców miasta oznacza to ogromne utrudnienia w komunikacji.

Już od 6 lipca na wielu ulicach Śródmieścia, Woli, Ochoty, Saskiej Kępy i Pragi obowiązuje zakaz parkowania. 7 lipca po porannym szczycie rozpocznie się zamykanie ulic wokół Stadionu Narodowego, a wieczorem na ponad dwa dni zostanie zamknięty Most Poniatowskiego. Utrudniony będzie dojazd do Lotniska Okęcie. Od 7 do 9 lipca wyłączone czasowo będą ulice w centrum i w okolicach Starego Miasta. Kierowcy nie przejadą m.in. Alejami Jerozolimskimi, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Wybrzeżem Szczecińskim, Wałem Miedzeszyńskim, Królewską, Senatorską, Miodową, Podwalem. Niektóre ulice nieprzejezdne będą na całej swej długości, inne zostaną wyłączone z ruchu drogowego tylko w części. To spowoduje ogromne zmiany w kursowaniu autobusów, tramwajów, podwarszawskich kolejek. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać już od czwartku od godz. 9, a największych należy się spodziewać w dniach szczytu, 8 i 9 lipca. Będą one dotyczyć również komunikacji nocnej. Szczegóły zmian można znaleźć na stronie: www.ztm.waw.pl. Policja i ZTM zaznaczają jednak, że sytuacja będzie dynamiczna i czasowo mogą także zostać zamknięte inne ulice. Dlatego warto na bieżąco sprawdzać komunikaty, zamieszczone na stronie ZTM oraz ratusza: www.um.warszawa.pl.

Ograniczenia dotkną także pieszych – całkowicie zamknięta będzie al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, most i al. Józefa Poniatowskiego.

Ze względów bezpieczeństwa niedostępna będzie nadwiślańska plaża pomiędzy mostami Poniatowskiego i Świętokrzyskim. W dniach szczytu nie popłyniemy też stateczkiem od mostu Gdańskiego do mostu Łazienkowskiego. Ograniczenia dotkną również korzystających z sieci wypożyczalni miejskich rowerów Veturilo. Na czas szczytu 27 z nich zostanie zamkniętych. Wypożyczalnia na skrzyżowaniu al. Jerozolimskich i ul. E. Plater nie będzie działała już od środy, od godz. 20. Pozostałe stacje będą stopniowo zamykane w czwartek, od godz. 12. Stacje zostaną ponownie uruchomione w sobotę, najprawdopodobniej po godz. 20. 

Jak informuje ratusz, najpewniejszym środkiem komunikacji w najbliższych dniach będzie metro. Jego rozkład kursowania niewiele się zmieni. 8 i 9 lipca wyłączona zostanie stacje metra Stadion Narodowy (pociągi nie będą się na niej zatrzymywać) oraz stacja kolejowa Warszawa Stadion.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama