107,6 FM

Papież do zakonnic kontemplacyjnych: Ostrożnie korzystajcie z...

Papież Franciszek zachęcił żeńskie zakony kontemplacyjne do ostrożności przy korzystaniu z najnowszych technologii i mediów społecznościowych. W konstytucji apostolskiej przestrzegł przed przyjmowaniem kandydatek z innych krajów bez odpowiedniego przygotowania.

W piątek Watykan ogłosił tekst konstytucji apostolskiej Franciszka "Vultum Dei quaerere" (Poszukiwanie oblicza Boga).

Najnowsze media papież uznał w dokumencie za "przydatne narzędzia formacji i komunikowania", ale zwracając się do zakonnic kontemplacyjnych ostrzegł, że trzeba korzystać z nich tak, by nie prowadziły do odwrócenia uwagi czy "ucieczki" od życia klasztornego. Przypomniał, że życie kontemplacyjne polega na "ciszy, słuchaniu i stałości" , co stanowi "wyzwanie dla dzisiejszej mentalności".

Franciszek wyraził przekonanie, że należy ożywić klasztory, ale - jak dodał - nie ulegając pokusie stawiania na "liczby". Podkreślił, że należy "absolutnie unikać" pospiesznego przyjmowania kandydatek z innych krajów tylko po to, by zapewnić "przetrwanie" klasztorów.

To, jak zauważają watykaniści, jedna z najważniejszych nowości papieskiego dokumentu i zarazem reakcja na praktykę stosowaną w wielu krajach, zwłaszcza na Zachodzie, gdzie klasztory przyjmują kobiety z najbiedniejszych państw świata, bez odpowiednego, skrupulatnego przygotowania i predyspozycji do życia zakonnego.

Nie może być mowy o "drodze na skróty" - dodał papież.

Jako zagrożenia wskazał mniszkom popadanie w "apatię, rutynę, utratę motywacji, paraliżującą gnuśność". Papież przypomniał, że już wcześniej w swej adhortacji apostolskiej "Radość Ewangelii" pisał, że takie postawy prowadzą do "psychologii grobu" i stopniowo przekształcają chrześcijan "w muzealne mumie".

Wezwał zakonnice kontemplacyjne do modlitwy za "uwięzionych, migrantów, uchodźców, prześladowanych, za liczne poranione rodziny, ludzi bez pracy, za biednych, chorych, ofiary uzależnień". "Kościół was potrzebuje" - podkreślił.

Papież przyznał: "Nie będzie łatwo światu, przynajmniej tej jego wielkiej części, która podporządkowuje się logice władzy - ekonomicznej i konsumpcyjnej, zrozumieć wasze specjalne powołanie i waszą ukrytą misję, choć tak ogromnie jej potrzebuje". "Tak, jak marynarz na otwartym morzu potrzebuje latarni morskiej, która wskaże mu kurs, by mógł dotrzeć do portu, tak świat potrzebuje was" - napisał Franciszek.

Konstytucja została ogłoszona w dniu, gdy po raz pierwszy na życzenie papieża Kościół katolicki obchodzi święto św. Marii Magdaleny. Franciszek chciał w ten sposób podkreślić rolę kobiety, która jako pierwsza przekazała światu wiadomość o zmartwychwstaniu Jezusa. Dekret, ustanawiający to święto, wydała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama