107,6 FM

Zmartwychwstanie już się rozpoczęło

Czym jest przyszłość? Choć takie ujęcie teologiczne unicestwia nierealność zmartwychwstania, osadza je jednak w jakimś kiedyś, a nie teraz.

Tymczasem zdumiewa nas wypowiedź Pawła, który w dzisiejszej lekcji twierdzi bez żadnych wyjaśnień, że zmartwychwstanie jest… przeszłością, bowiem pisze o naszym zmartwychprzebudzeniu, używając czasu przeszłego dokonanego. Czy znaczy to, że jestem już zmartwychwstały? Zmartwychwstały, ale jeszcze nie w pełni ujawniony w tym zamierzonym przez Boga stanie istnienia. Dla chrześcijanina nie ma oczekiwania na śmierć, bo już umarł w chrzcie – w chrzcie, który jednocześnie ma potężniejszą siłę wzbudzenia życia niż enzym telomerazy. Umarliśmy dla grzechów, pożądliwości, chciwości, zakłamania, stając się nieosiągalnymi dla nieprawości. Jeśli tylko tak jest, to śmierć jest zdystansowana, a ktoś, kto już podjął decyzję wspartą uświęcaniem, by nawet nie tęsknić za grzechem, już żyje zupełnie nową rzeczywistością. Zmartwychwstanie już się rozpoczęło, ale jego pełny efekt zostanie odsłonięty wraz z ujawnieniem się Chrystusa. Do tego momentu żyjemy życiem wiecznym, ale ukrytym w nas. Chyba więcej niż koniecznością jest uświadomić sobie formę naszej aktualnej zmiany egzystencjalnej, która zachodzi już w chrzcie dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, gdyż wszyscy ci, którym nie wydaje się, ale naprawdę żyją w Nim, nie mogą nie partycypować w dziele pokonania śmierci, która w Nim się już dawno dokonała.

Świadomość ta nie jest zwykłą wiedzą, ale epignozą, czyli wzniosłym poznaniem, które nie ogranicza się do zmiany przekonań, ale jest raczej wniknięciem w życie Boga. Już w chrzcie zaczynamy być zmartwychprzebudzonymi, ale dopiero jakby w stadium embrionalnym. W miarę rozwoju wiary wieczność nabiera w nas kształtów zdolnych do wchłonięcia naszego istnienia i wrzucenia go w szczęście nieba. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter