107,6 FM

Awanse generalskie

Prezydent Andrzej Duda wręczy w poniedziałek nominacje generalskie ośmiu oficerom. Do stopnia generała broni zostaną awansowani I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Michał Sikora i inspektor Wojsk Lądowych w dowództwie generalnym gen. dyw. Leszek Surawski.

O awansach generalskich, które zostaną wręczone z okazji święta Wojska Polskiego, poinformowało w środę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent mianuje na stopnie oficerskie generałów i admirałów na wniosek ministra obrony narodowej - przypomniano w komunikacie.

Jak poinformowano, trzech oficerów otrzyma awans na stopień generała dywizji. Będą to dowódcy 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Rajmund Andrzejczak i gen. bryg. Marek Sokołowski oraz dowódca Połączonego Centrum Działań Bojowych NATO w Stavanger w Norwegii gen. bryg. Andrzej Reudowicz.

Od poniedziałku w Wojsku Polskim będzie też trzech nowych generałów brygady. Awans do tego stopnia otrzymają: dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb, szef zarządu wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych płk Wojciech Marchwica oraz dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w MON i jednocześnie szef Służby Zdrowia WP płk Stanisław Żmuda.

55-letni gen. Sikora stanowisko I zastępcy szefa SGWP objął na początku lipca. Wcześniej był szefem sztabu DGRSZ. W przeszłości służył m.in. jako inspektor Rodzajów Wojsk, szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych. Dowodził także dwoma brygadami radiotechnicznymi i brygadą dowodzenia.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama