107,6 FM

Ambasador Ukrainy w Berlinie apeluje o dostawy niemieckiej broni

Ambasador Ukrainy Andrij Melnyk zaapelował w piątek w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk do władz w Berlinie o dostawy defensywnej broni z Niemiec. Jak podkreślił ukraiński dyplomata, Rosja dozbraja na wielką skalę jednostki stacjonujące na Krymie.

"Ukraina traktuje bardzo poważnie działania podejmowane przez Rosję na Krymie - zbrojenia na wielką skalę i manewry" - powiedział Melnyk w rozmowie z Deutschlandfunk.

"Powstanie nowego frontu miałoby zgubne następstwa dla całej Europy" - ostrzegł dyplomata. Jak zaznaczył, Ukraina potrzebuje pilnie broni defensywnej z Niemiec, w tym systemów radarowych do namierzania artylerii, a także pojazdów służących do transportu rannych.

Melnyk zapewnił, że ukraińskie służby pilnują, by broń ze wschodniej Ukrainy nie przedostawała się do zachodniej Europy, gdzie mogłaby wpaść w ręce terrorystów. Służby graniczne przechwyciły od początku tego roku 600 sztuk broni szmuglowanej na Zachód. W całym zeszłym roku zarekwirowano 900 sztuk.

Ambasador podkreślił, że we wschodniej Ukrainie toczy się wojna, co utrudnia kontrolę. "Na wschodzie istnieje czarna dziura. Nie wszystko da się kontrolować" - powiedział ukraiński dyplomata.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama