107,6 FM

Od zaburzeń do płynności mowy

Na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach eksperci dyskutują o giełkocie mylonym z jąkaniem i logopedycznych problemach w Ewangelii.

Rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Logopedyczna – Zaburzenia płynności mowy – teoria i praktyka. To już jej II edycja. Celem konferencji jest upowszechnienie osiągnięć oraz najnowszych wyników badań w zakresie zaburzeń płynności mowy. Uczestnikami zjazdu są osoby cierpiące na zaburzenia mowy oraz eksperci logopedii m.in.: dr Martine Vanryckeghem, dr Izabela Reichel, Jane Harley czy dr Krzysztof Szamburski.

Wśród zaproszonych gości jest także ks. Władysław Basista, który w swej długoletniej działalności dydaktycznej zajmował się pracą nad właściwym użyciem aparatu mowy przyszłych duchownych archidiecezji katowickiej.

Podczas wykładu "Estetyka i płynność mowy od wieków przedmiotem badań naukowych i praktycznych doświadczeń" mówił o początkach logopedii w Polsce jako dziedzinie naukowej. Przywołał nieodżałowanego ks. dr. Stanisława Wilczewskiego, wybitnego logopedę, pochodzącego ze Śląska.

Ksiądz Basista zapytał go kiedyś o powody rezygnacji z zaangażowania się w duszpasterstwo na rzecz logopedii: "Dlaczego ksiądz woli zajmować się innymi sprawami?". Jako odpowiedź ks. Wilczewski przytoczył fragment Ewangelii wg św. Marka o uzdrowieniu głuchoniemego i podsumował: "Wniosek jest jeden. Opisany w Ewangelii problem logopedyczny jest problemem ogólnoludzkim. I jeśli zajmował się nim Pan Jezus, to i ja muszę się nim zająć".

Florence Myers z Nowego Jorku poruszyła temat tzw. giełkotu. Przez lekarzy choroba ta mylona jest często z jąkaniem. Myers omówiła dokładnie czym jest giełkot i jakie są jego objawy. – Chorzy mówią szybciej niż może im na to pozwolić myślenie – tłumaczyła. Swoje tezy często obrazowała wieloma przykładami w postaci filmów i plików dźwiękowych.

To, co dzieje się w mózgu osoby cierpiącej na giełkot, pokazła na przykładzie fragmentu brytyjsko-amerykańskiego programu telewizyjnego "The Muppet Show". Ma on formę serialu, w którym głównymi bohaterami są muppety czyli lalki przypominające ludzi.

Ode To Joy | Muppet Music Video | The Muppets
The Muppets


Myers opowiadała również wiele historii związanych z jej pacjentami. Jedna z nich, na zarzuty bliskich, że za szybko mówi, odpowiedziała: "ja nie mówię szybko. To wy, po prostu, musicie szybciej słuchać".

Konferencja potrwa do piątku. Na uczestników, oprócz wykładów wybitnych ekspertów, czekają również seminaria oraz warsztaty.

Konferencja jest współorganizowana przez Instytut Języka Polskiego i Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Fundację Wiedzy i Dialogu Społecznego "Agere Aude" w Chorzowie.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: abp Wiktor Skworc , prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama