Protesty po satyrze "Charlie Hebdo" na temat trzęsienia ziemi

dodane 02.09.2016 18:46

PAP |

Falę oburzenia we Włoszech wywołał rysunek w satyrycznym francuskim piśmie "Charlie Hebdo", w którym ofiary niedawnego trzęsienia ziemi przedstawiono jako dania włoskiej kuchni. Najostrzej zareagował burmistrz miasteczka Amatrice, gdzie zginęło 230 osób.

Protesty po satyrze "Charlie Hebdo" na temat trzęsienia ziemi   Natsag at Italian Wikipedia Miasteczko Amatrice przed trzęsieniem ziemi.

Używając dosadnego przekleństwa, burmistrz Sergio Pirozzi zapytał: "Jak można opublikować satyryczny rysunek o zmarłych?". "Jestem przekonany - dodał - że ta przykra i wstydliwa satyra nie wyraża prawdziwych uczuć Francuzów".

Rządowy komisarz do spraw odbudowy zniszczonych terenów Vasco Errani komentując publikację stwierdził, że nie znajduje w niej nic śmiesznego. Podczas wizyty w miasteczku Nursja, które ucierpiało w wyniku wstrząsów z 24 sierpnia, Errani oświadczył: "Jestem pewien, że obywatele przeżywający tę tragedię podobnie jak ja nie znajdują w tym nic do śmiechu".

"Satyra to satyra, ale byłoby lepiej nie posuwać się aż tak daleko" - ocenił komisarz.

Politycy wszystkich opcji nazywają rysunek "niegodnym", "haniebnym", "potwornym" czy wręcz "kretyńskim". Zgodnie wyrażana jest opinia, że jest to obraza dla prawie 300 ofiar kataklizmu.

Polityk prawicowej Ligi Północnej Roberto Calderoli wystąpił z inicjatywą, by na znak protestu przeciwko redakcji pisma rozpocząć kampanię "Nie jestem Charlie".

Hasło "Jestem Charlie" spotkało się z masowym poparciem na świecie po ataku islamskich terrorystów na paryską redakcję magazynu, w którym w styczniu zeszłego roku zginęło 14 osób, wśród nich najbardziej znani rysownicy.

"Wolność wypowiedzi i satyra nie mogą przechodzić w absurdalne obelgi i obrzucanie błotem bólu ofiar i ich bliskich" - stwierdził Calderoli, wiceprzewodniczący Senatu.

Strona redakcji pisma na portalu społecznościowym jest pełna wyrazów protestu kierowanych przez Włochów. Dominują słowa: "Wstydźcie się".

Politycy zażądali też przeprosin ze strony Francji. Na te apele zareagowała ambasada tego kraju w Rzymie, która odcięła się od publikacji w "Charlie Hebdo".

Rysunek ten - oświadczyła w nocie placówka dyplomatyczna w Wiecznym Mieście - "nie odzwierciedla absolutnie stanowiska Francji".

W komunikacie podkreślono, że to, co się wydarzyło, to "przeogromna tragedia", z powodu której władze Francji wyraziły kondolencje całemu narodowi włoskiemu.

"Wyrażamy bliskość z Włochami w tym trudnym momencie" - zapewniła ambasada.

Po fali protestów głos zabrała redakcja pisma, która opublikowała w piątek po południu następny rysunek, określony jako "wyjaśnienie". Zamieszczono tam tekst: "Włosi; to nie Charlie Hebdo buduje wasze domy, ale mafia". Jest to aluzja do trwającej we Włoszech polemiki na temat stanu technicznego budynków, które runęły, mimo że rzekomo zbudowano je zgodnie z normami antysejsmicznymi.

Eurodeputowany Gianni Pittella zaapelował, aby redakcja magazynu przekazała wpływy ze sprzedaży numeru na rzecz ludności ze zniszczonych terenów i rodzin ofiar.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDIA, PAP, TRZĘSIENIE, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 Ikar 04.09.2016 21:18
Niezalogowany użytkownik Nie szanują nikogo i niczego. Wyznają tylko pieniądze. Ja nigdy nie byłem i nie będę Charlie.
Plusów: 1 gorolaz 03.09.2016 18:07
Może, gdyby w redakcji Charlie znowu wybuchła jakaś "bombka" tym razem nie byłoby setek tysięcy kretynów idących w marszu z napisami " Jestem z Charlie", ale przynajmniej tyle samo ludzi z transparentami " Jestem z ofiarami trzęsienia ziemi we Włoszech".
Plusów: 4 Gość 03.09.2016 16:01
Niezalogowany użytkownik ""Satyra to satyra, ale byłoby lepiej nie posuwać się aż tak daleko" - ocenił komisarz. Ciekawe czy komisarz byłby taki tolerancyjny dla satyry, gdyby dotyczyła Holocaustu. Pamiętam jakie oburzenie w świecie wywołało zdjęcie uśmiechniętej turystki na tle Auschwitz zamieszczone w internecie...
Plusów: 5 Gość 03.09.2016 14:46
Niezalogowany użytkownik Te cwaniaczki z tego obrzydliwego pisemka, prócz braku kultury, mają poważne problemy z myśleniem i adekwatnym wrażaniem myśli, nie mówiąc już o chamstwie i pysze.

wszystkie komentarze >

Reklama