KE ma znowu zastrzeżenia wobec Polski

dodane 13.09.2016 16:12

PAP |

Zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące składu i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego pozostają nierozwiązane - powiedział w trakcie debaty o Polsce w Parlamencie Europejskim wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

KE ma znowu zastrzeżenia wobec Polski   R/DV/RS / CC 2.0 Na zdjęciu: Budynek Komisji Europejskiej, Bruksela.

Oceniając działania polskich władz w sprawie rozwiązania kryzysu związanego z Trybunałem Konstytucyjnym, Timmermans mówił, że mimo pewnych poprawek ze strony polskiego rządu przedmiotem troski KE pozostają skład Trybunału, publikacja jego wyroków oraz efektywność możliwości weryfikacji konstytucyjności stanowionego prawa.

Przypomniał, że w zaleceniach, jakie dla polskich władz wydała w lipcu KE, wskazano, że trzech wybranych legalnie przez poprzedni Sejm sędziów nie ma możliwości pełnienia funkcji.

Kolejnym zaleceniem, o którym przypominał wiceszef KE, jest publikacja wszystkich wyroków Trybunału, która powinna następować automatycznie, a nie powinna zależeć od decyzji władz.

"Po trzecie skuteczność funkcjonowania TK nie powinna być w żaden sposób demontowana przez nowe ustawy czy reformy" - mówił Timmermans.

Polska dostała w lipcu trzy miesiące na poinformowanie Komisji Europejskiej o realizacji zaleceń, jakie ta wydała w ramach prowadzonej wobec naszego kraju procedury ochrony praworządności.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, PAP, PE, PRAWO, TK, UE, UNIA EUROPEJSKA

Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 eniac 14.09.2016 10:37
Niezalogowany użytkownik a przecież trzeba promować tępych nieudaczników, którzy chwilowo dorwali się do władzy, prawda >?
Plusów: 1 Gość 14.09.2016 09:04
Niezalogowany użytkownik Reformy i zmian wymaga UE. Twór biurokratyczny, antydemokratyczny i promujący barbarzyństwa i pogardę dla Boga i człowieka. Promuje kastę nadludzi...czyli prawników. Jak można Polsce zakazać reform to jakaś kpina.
Plusów: 0 eniat 14.09.2016 08:59
Niezalogowany użytkownik a to dobre, Scott wypowiada się w imieniu wszystkich Polaków
Plusów: 2 Scott 14.09.2016 07:16
Jedyny efekt tych działań w Polsce, to jak narazie dbanie przez UE o dobre notowania PiS. KE z każdym takim kolejnym zachowaniem, coraz bardziej traci nie tylko w oczach Polaków, ale i reszty Europejczyków.

wszystkie komentarze >