Kaczyński raz jeszcze o aborcji

dodane 14.10.2016 18:31

Jarosław Dudała /onet.pl

Nie widzę powodu, aby wyrażać zgodę państwową na eliminację dzieci z zespołem Downa - stwierdził Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Onetu.

Kaczyński raz jeszcze o aborcji   Roman Koszowski /foto gość Jarosław Kaczyński

- Chodzi o aborcję eugeniczną, czyli ze względu na wady płodu. Mam na myśli zwłaszcza chore dzieci z zespołem Downa, a to jest ogromna większość legalnych aborcji w Polsce. Tylko trzeba zrobić to w sposób delikatny i z odpowiednim wsparciem dla kobiet, które znalazły się w takiej sytuacji - powiedział Kaczyński.

- Mówię teraz o moim osobistym poglądzie: uważam, że powinna nastąpić zmiana, by dzieci z zespołem Downa mogły normalnie żyć. Nie widzę powodu, aby wyrażać zgodę państwową na ich eliminację - dodał.

Zauważył też, że „kierunek działań, zmierzający do ograniczenia liczby aborcji, będzie miał przede wszystkim charakter socjalny. Będzie się on odnosił nie tylko do dzieci z zespołem Downa, ale do wszystkich chorób dzieci. A nawet do tych wypadków, w których, w moim przekonaniu, o stosowaniu państwowego przymusu rodzenia nie może być mowy” – zaznaczył, dodając, że nie przewiduje zakazu aborcji dzieci poczętych na skutek gwałtu, kazirodztwa czy wykorzystywania seksualnego nieletnich.

- (W takich przypadkach) będziemy proponowali, żeby jednak to dziecko zostało urodzone, a potem oddane do adopcji. Ale będzie to tylko propozycja, a nie nakaz państwowy. Jestem od zawsze za ochroną życia, ale w ramach pewnych zasad: zdrowie i życie matki musi być chronione, godność kobiety musi być chroniona, trzeba brać też pod uwagę ciąże osób małoletnich, będące efektem przestępstwa – powiedział Jarosław Kaczyński.

Przyznał, że zaskoczyła go skala czarnego protestu i zaangażowanie - wątpliwe z punktu widzenia prawnego - klas szkolnych w ten protest. - Ale że będą protesty i że ten projekt będzie nie do zaakceptowania, to dla mnie było oczywiste - dodał.

Powtórzył też tezę, sformułowaną w niedawnym wywiadzie dla PAP, że czarny protest „był w istocie atakiem na Kościół i to atakiem bardzo ostrym”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

Przeczytaj komentarze | 27 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Anna 19.10.2016 10:20
Niezalogowany użytkownik A może każdy z piszących, który uważa, że dzieci podejrzane o ciężką chorobę powinno się zabić, zanim się urodzą - żeby nie cierpiały, oczywiście - pójdzie podłożyć bombę pod jedno hospicjum dziecięce? Żeby tam leżące dzieci już nie cierpiały? I tak wkrótce umrą, pozwolić im żyć to tylko przedłużać ich bolesną agonię. Tak?
Plusów: 0 Gość 19.10.2016 07:46
Niezalogowany użytkownik "obraził p. Joannę, zarzucając, ze projekt jest źle przygotowany" - to w końcu można o projekcie rozmawiac merytorycznie, czy wolno się nim tylko zachwycac?
Plusów: 0 Gość 18.10.2016 17:10
Niezalogowany użytkownik JacekNowak otoz nie choc zrobila cos czego nie powinna zrobic.Wybrano 3 sedziow,ktorym konczyly sie kadencje wiec PO mialo prawo i powinno ich wybrac zgodnie z Konstytucja.Jednak 2 sedziow nie musieli juz dobierac gdyz kadencje konczyly sie 2 tygodnie po wyborach a wiec powinni ta sprawe pozostawic juz nastepcom.Jednak Regulamin Sejmu zezwala na taki wybor i z tego wlasnie PO skorzystalo tlumaczac,ze TK musi miec ciaglosc a nowy sejm niezdarzylby z wyborem 2 sedzow TK.I to zakwestionowal slusznie PiS bo RS nie moze wchodzic w kompetencje Konstytucji i zaskarzyl wybor do TK.Jednak po wygranych wyborach PiS postanowil calkowicie podeptac prawo czyli Konstytucje na,ktora...przysiegal.I stad krytyka calego swiata prawniczego pod adresem Polski.Bo PiS zrobil z siebie Bolszewikow.
Plusów: 2 JacekNowak 17.10.2016 22:53
Widzę różnicę. Dlatego napisałem to, co napisałem: Wszystko, co można zarzucić PiS-owi jest niczym w porównaniu z tym, co można zarzucić PO. Czy PO kiedyś deptała Konstytucję? A czy aby nie powołała bezprawnie 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego? Tyle tylko, że wtedy Trybunał Konstytucyjny dobrotliwie czekał z wydaniem werdyktu, aż będzie można prowadzić polityką faktów dokonanych. Kiedy PiS doszedł do władzy, wtedy ta dobrotliwość minęła. Do tej pory nikt, kompletnie nikt nie psuł państwa na taką skalę, jak robiło to w czasie swoich rządów PO.

wszystkie komentarze >