Kto odszedł od nas w tym roku?

dodane 01.11.2016 08:12

PAP |

W 2016 roku pożegnaliśmy wielu znanych Polaków, ludzi świata kultury, polityki, Kościoła, nauki i sportu.

Kto odszedł od nas w tym roku?   Maciej Rajfur /Foto Gość

W styczniu po długiej chorobie zmarł Bogusław Kaczyński, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej w Polsce. Był legendą polskiej telewizji, konferansjerem, teoretykiem muzyki i pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie.

Pod koniec marca pożegnaliśmy księdza Jana Kaczkowskiego, teologa i bioetyka, jednego z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. Stworzył m.in. program szkoleniowy w zakresie bioetyki chrześcijańskiej.

W kwietniu odeszła profesor Zyta Gilowska, b. wicepremier i minister finansów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, b. członkini RPP, wcześniej ważny polityk Platformy Obywatelskiej.

W maju pożegnaliśmy Marię Czubaszek, pisarkę, satyryczkę, scenarzystkę, felietonistkę.

Także w maju świat polityki i mediów stracił Andrzeja Urbańskiego. Był posłem na Sejm I kadencji, dziennikarzem i publicystą, prezesem zarządu Telewizji Polskiej, a także szefem Kancelarii Prezydenta RP i doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W czerwcu zmarł Andrzej Niemczyk. Był siatkarzem, grał w reprezentacji kraju, później pracował jako trener. Największe sukcesy odniósł w 2003 i 2005 roku, kiedy to doprowadził Polki do mistrzostwa Europy.

Pod koniec czerwca odeszła Janina Paradowska, dziennikarka, publicystka. Była związana m.in. z "Polityką" i radiem Tok Fm.

W sierpniu odszedł wybitny biskup, przyjaciel papieża Jana Pawła II kardynał Franciszek Macharski. Był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005, wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

W październiku świat filmu stracił jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Andrzeja Wajdę. Był twórcą takich filmów jak "Kanał", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Pan Tadeusz" i "Katyń". Został laureatem honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej w 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii.

Także w październiku pożegnaliśmy aktora filmowego i teatralnego Andrzeja Kopiczyńskiego. Największą popularność przyniosła mu rola inżyniera Stefana Karwowskiego w serialu "Czterdziestolatek".

Pod koniec października świat nauki obiegła wiadomość o śmierci profesora Jerzego Szackiego, jednego z najwybitniejszych polskich socjologów. W 2004 roku otrzymał tytuły Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Świeć, Panie, nad ich duszami. Niech odpoczywają w pokoju.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ŚWIĘTO

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Gość 02.11.2016 07:31
Niezalogowany użytkownik A gdzie abp Zimowski?
Plusów: 4 docent 02.11.2016 00:22
Niezalogowany użytkownik a gdzie abp.Tadeusz Gocłowski?
Plusów: 1 Gość 01.11.2016 22:01
Niezalogowany użytkownik Kiedy dowiedziałąm się o śmierci Marii Czubaszek, szczerze się na nią pomodliłam.Nie jesteśmy od wydawania wyroków, naprawdę.
Plusów: 14 Gość54 01.11.2016 08:55
Niezalogowany użytkownik Czy wypada wspominać osobę, która kpiła sobie z życia nienarodzonych w katolickim piśmie? Czy Kościół i jego agendy mógłby zadbać o klarowność przekazu? Jakie skojarzenia budzą się w uroczystość Wszystkich Świętych?

wszystkie komentarze >