Prezydent odwiedził grób Lecha Kaczyńskiego

dodane 01.11.2016 10:51

PAP |

Andrzej Duda wziął udział w Mszy Św. w katedrze na Wawelu, a w katedralnej krypcie modlił się przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich.

Prezydent odwiedził grób Lecha Kaczyńskiego   Tadeusz Warczak /Foto Gość

Prezydentowi towarzyszyła córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska oraz wojewoda małopolski Józef Pilch. Wizyta miała charakter prywatny.

Wojewoda małopolski powiedział dziennikarzom po wyjściu z katedry, że w taki dzień - Wszystkich Świętych - stojąc i modląc się przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich, myśli się o tragedii pod Smoleńskiem, "o ludziach, którzy tak wcześnie odeszli". "To wspaniali ludzie byli. Nie patrząc już na opcję polityczną, każdy z nich był wybitną postacią. Ta tragedia nami wszystkimi wstrząsnęła" - mówił Pilch.

Dodał, że wizyta w krypcie na Wawelu, modlitwa przy grobie pary prezydenckiej jest symbolicznym wyrazem pamięci o wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Pilch pytany przez dziennikarzy, czy prokuratura wystąpiła do niego z prośbą o pomoc w ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, odpowiedział: "Do wojewody nie trafiło żadne pismo. Jeśli takie będzie, na pewno postaram się pomóc, by wszystko było należycie wykonane. Jak będzie pismo, to powiadomimy państwa".

Lech i Maria Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem, razem z 94 innymi osobami udającymi się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

W krypcie katedry na Wawelu, w której znajduje się sarkofag parzy prezydenckiej, jest też tablica ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Na tablicy widnieją: łacińska sentencja "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz nazwiska ofiar.

Według nieoficjalnych informacji medialnych, 14 listopada na Wawelu ma nastąpić ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Krajową ws. katastrofy smoleńskiej. W sumie ma dojść do 83 ekshumacji. PK wyjaśnia, że ekshumacje ofiar naprawią poważne błędy i zaniechania, które popełniono sześć lat temu. Rodziny 17 ofiar nie godzą się na ekshumację swych bliskich. Część zapowiada złożenie do sądu zażaleń na decyzję prokuratury oraz wniosków o zaniechanie tych działań.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, PREZYDENT, SMOLEŃSK, ŚWIĘTO

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 JAWA25 13.12.2016 20:25
Co trzeba zrobić by spocząć na Wawelu?
- Odznaczyć Jaruzelskiego Krzyżem Zesłańców (2006). http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Kancelaria-tlumaczy-sie-z-odznaczenia-gen-Jaruzelskiego,wid,8247356,wiadomosc.html http://wiadomosci.wp.pl/kat,38994,title,Wojciech-Jaruzelski-niedoszly-odznaczony,wid,8253251,wiadomosc.html Krzyż Zesłańców Sybiru został ustanowiony ustawą z 17 października 2003 roku (Dz. U. nr 225 poz. 2230) jako "wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości" (art. 1).
Ówczesny Szef Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański (obecnie śp) wyjaśniał, że przecież Prezydent nie czyta tego co podpisuje, a Jaruzelskiego dopisał "ktoś z Kancelarii". W końcu robienie tego co nalezy do obowiązków głowy państwa, a Prezydent też człowiek. Czy gdyby Kaczyński miał mianować prezesa Sądu Najwyższego a ktoś wpisał by Nadszyszkownika Cicho, to Kaczyński też by podpisał?
- Nazwać Jaruzelskiego (2010) "godnym szacunku" (za co?) i "demokratycznie wybranym" (kiedy?) https://www.prezydent.pl/archiwum-lecha-kaczynskiego/aktualnosci/rok-2010/art,9,1312,pawel-wypych-jezeli-prezydent-pojedzie-do-moskwy-zaprosi-wojciecha-jaruzelskiego-do-samolotu.html W tej sprawie nie było dementi, że jakiś tajemniczy ktoś "dopisał Jaruzelskiego do przemowy bez wiedzy Prezydenta, a Prezydent przecież nie wie co wygłasza".
- Wprowadzać sprzeczne z Konstytucją "tradycje" http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,82,w-oknie-palacu-prezydenckiego-zaplona-swiece-chanukowe.html
Tylko proszę bez "uzasadnień" typu "zginąć w katastrofie", bo blisko setka innych też tam zginęła.
Plusów: 1 Fryderyk 02.11.2016 11:43
Ciebie interesują, bo się odzywasz. A Kijowskiego i innych nie całowałem i nie mam zamiaru całować. Wyjątkiem jest moja żona.
Plusów: 0 Rainer 01.11.2016 13:58
Niezalogowany użytkownik A kogo obchodzą twoje komentarze? Całuj sobie Kijowskiego.
Plusów: 1 Fryderyk 01.11.2016 13:31
Czy mnie to powinno obchodzić? Nikt z nich nie jest i nigdy nie był moim krewnym ani znajomym.

wszystkie komentarze >