Rosja wznowi naloty na Aleppo?

dodane 01.11.2016 15:26

PAP |

- Rosja nie będzie mogła przedłużyć moratorium na naloty na Aleppo, jeśli rebelianci będą kontynuowali ataki - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rosja wznowi naloty na Aleppo?   Aleppo Media Center /Foto Gość

"W tej chwili trwa przerwa, jest umożliwione opuszczenie wschodniego Aleppo przez ludność cywilną, są spełnione warunki pomocy humanitarnej" - powiedział Pieskow dziennikarzom.

"Ale to wszystko będzie niemożliwe, jeśli terroryści będą kontynuowali ogień na dzielnice i drogi pomocy humanitarnej, jeśli będą atakować i dalej chować się za ludzkimi tarczami. To nie pozwoli na kontynuowanie przerwy humanitarnej" - dodał Pieskow.

Z kolei minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oskarżył we wtorek rebeliantów, że każdego dnia strzelają do "dziesiątek cywilów", którzy próbują skorzystać z ustanowionych przez Rosjan korytarzy humanitarnych, by opuścić wschodnie dzielnice Aleppo.

Zdaniem Szojgu, przez takie działania rebeliantów oddala się perspektywa politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii.

18 października Rosja wstrzymała bombardowania wschodniego Aleppo w ramach ogłoszonej przez siebie "przerwy humanitarnej", która miała pozwolić na ewakuację cywilów i rannych oraz wycofanie się bojowników. Jednak praktycznie nikt nie korzysta z ośmiu utworzonych korytarzy humanitarnych.

W piątek syryjscy rebelianci rozpoczęli ofensywę, której celem jest przełamanie oblężenia pozostających pod ich kontrolą dzielnic Aleppo. W ataku biorą udział również ugrupowania dżihadystów, jak Fatah al-Szam (czyli Front na rzecz Podboju Lewantu, dawny Front al-Nusra, który oderwał się od Al-Kaidy) oraz Islamska Partia Turkmenów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, ROSJA, SYRIA, WOJNA