107,6 FM

Bezdomni pojadą do Ojca Świętego

Już 9 listopada 35 bezdomnych, podopiecznych krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, wyruszy do Rzymu. Wciąż można wesprzeć ich wizytę Wiecznym Mieście i u papieża Franciszka.

Bezdomni wezmą udział w Europejskich Rekolekcjach Radości i Miłosierdzia, które od 11 do 13 listopada poprowadzi w Rzymie sam papież Franciszek. - Wyjazd z naszymi podopiecznymi do Rzymu chcieliśmy zorganizować już dawno, ale zawsze coś nam przeszkadzało - czy to kwestie finansowe, czy noclegowe. Teraz czujemy, że to sam papież nas zaprosił i nie sposób nie odpowiedź na takie wezwanie - mówi Justyna Nosek z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Spotkanie w stolicy Włoch organizuje Stowarzyszenie "Fratello", które na co dzień przygotowuje spotkania dla osób wykluczonych. To właśnie ono zorganizowało w październiku 2014 r. wyjazd ubogich pielgrzymów do Rzymu na spotkanie z papieżem. Wielka radość uczestników i ich przemiana życia przekonały stowarzyszenie, że trzeba przygotować takie spotkanie na dużo większą, europejską skalę.

W sumie w przyszłym tygodniu z Krakowa do Rzymu wyjedzie 50 osób. - Jest taki wymóg organizatorów, by na każdą dwójkę lub trójkę osób bezdomnych przypadał jeden opiekun - tłumaczy J. Nosek. Dlatego z bezdomnymi wyjadą także pracownicy Dzieła, lekarz i pielęgniarka.

- Zabieramy samych panów, którzy z każdym dniem są coraz bardziej podekscytowani. Najczęściej reagują z niedowierzaniem, że jadą, że to możliwe. Niektórzy nawet nie spali całą noc, kiedy się o tym dowiedzieli. Dawaliśmy panom kilka dni do namysłu, jednak oni decydowali się od razu - opowiada J. Nosek. Jak dodaje, życiowym marzeniem jednego z podopiecznych Dzieła był wyjazd do trzech miejsc na świecie i Rzym był właśnie jednym z nich.

Na wyjazd potrzeba około 60 tys. zł. - Chcemy zapewnić naszym pielgrzymom odzież, zestawy higieniczne, plecaki, ubezpieczenie, noclegi i skromne wyżywienie. Na miejscu musimy też opłacić pakiet rekolekcyjny. Dlatego cały czas zbieramy pieniądze - mówi pracownica Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Pielgrzymkę można wesprzeć na stronie internetowej: www.dzielopomocy.pl lub darowizną przekazaną na konta organizacji (pamiętając o dopisku: "Pielgrzymka do Rzymu").

- Można nas także wspomóc rzeczowo, gdyż podopiecznych chcemy wyposażyć w przedmioty codziennego użytku: żel, maszynkę do golenia, bieliznę czy skarpety. Np. Stowarzyszenie Przewodników Kopalni Soli w Wieliczce zorganizowało dla nas zbiórkę pod hasłem: "Skarpeta" - mówi J. Nosek.

Każdy darczyńca otrzyma od bezdomnych kartkę pocztową z Wiecznego Miasta. Organizatorzy pielgrzymki mają nadzieję, że Europejskie Rekolekcje Radości i Miłosierdzia pokażą uczestnikom, jak cenni są w oczach Pana i że ich miejsce jest w centrum Kościoła, niezależnie od życiowych ścieżek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama